Wojna francusko-meksykańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Atak francuski na Veracruz
Wojna francusko-meksykańska 1838
Ilustracja
Ostrzał portu San Juan de Ulloa (Veracruz)
Czas

27 listopada 1838 - 9 marca 1839

Miejsce

Veracruz

Terytorium

Meksyk

Wynik

Zdobycie miasta przez Francuzów

Strony konfliktu
Francja Meksyk
Dowódcy
Charles Baudin Antonio López de Santa Anna
Siły
3000 ludzi 3239 ludzi
Straty
nieznane nieznane
brak współrzędnych

Wojna francusko-meksykańska – konflikt zbrojny pomiędzy Francją i Meksykiem w 1838 roku. W języku francuskim i hiszpańskim określana mianem „wojny ciastkowej” (guerre des pâtisseries, Guerra de los Pasteles).

W pierwszych latach istnienia Republiki Meksykańskiej na skutek niepokojów wewnętrznych w państwie, doszło do masowego zajmowania majątków i własności należących do cudzoziemców. Wpływowy cukiernik francuski, którego fabrykę zniszczyli Meksykanie, zaapelował w roku 1838 do króla Francji Ludwika Filipa o pomoc. W odpowiedzi król francuski zażądał od rządu Meksyku odszkodowania w wysokości 600 000 pesos.

Meksykanie odrzucili żądania króla, wobec czego ten wysłał swoją flotę do Meksyku, gdzie po krótkim ostrzale z morza zajął ważny port meksykański Veracruz. W odpowiedzi Meksykanie wypowiedzieli Francuzom wojnę i przypuścili zakończony sukcesem atak na Veracruz. W końcu prezydent Meksyku Anastasio Bustamante zgodził się wypłacić Francuzom żądaną sumę, a ci po uregulowaniu długu wycofali swoje wojska i flotę z Meksyku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Zygmunt Ryniewicz: Leksykon bitew świata, Wyd. Alma-press, Warszawa 2004.