Wolna kultura (publikacja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lawrence Lessig podczas swojej prezentacji

Wolna kultura (ang. "Free Culture") – publikacja autorstwa amerykańskiego profesora prawa Lawrence'a Lessiga, omawiająca zagadnienia praw autorskich i ich ograniczający wpływ na kreatywność. W książce przytoczonych jest wiele argumentów na rzecz rozwoju ruchu wolnej kultury.

Książka jest dostępna w tradycyjnej wersji drukowanej, a także w Internecie na zasadach licencji Creative Commons (Attribution-Non Commercial). Została przełożona na język polski w ramach zbiorowego projektu, w którym wykorzystano mechanizmy wiki.

Przedmowę do polskiego tłumaczenia napisał Edwin Bendyk.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

W recenzji w The New York Times Adam Cohen uznał książkę za "ważną analizę” popartą przekonującymi argumentami na temat kryzysu kulturowego zubożenia wywołanego nadmiernym przykładaniem wagi do praw autorskich. Z drugiej strony Cohen skrytykował Lessiga brak realistycznych propozycji naprawy sytuacji, uznając te zawete w książce za „niepraktyczne, jak i politycznie nieosiągalne”[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Adam Cohen, The Intellectual Imperialists, „The New York Times”, 4 kwietnia 2004, ISSN 0362-4331 [dostęp 2023-01-31] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]