World Radio Switzerland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
World Radio Switzerland
Tour Vue Générale Passage de la Radio.JPG
Siedziba RTS w Genewie, skąd nadawana jest stacja
Państwo  Szwajcaria
Język angielski
Siedziba Genewa
Założono 2007
Właściciel SRG SSR
Strona internetowa

World Radio Switzerland (WRS) - szwajcarska stacja radiowa należąca do publicznego nadawcy SRG SSR, na co dzień zarządzana przez Radio Télévision Suisse, oddział SRG SSR obsługujący francuskojęzyczne kantony w zachodniej Szwajcarii. Rozgłośnia ma charakter ogólnokrajowy i nadaje w całości w języku angielskim. Jej siedziba mieści się w Genewie, w budynku pionu telewizyjnego RTS.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stacja wywodzi swą historię od komercyjnej stacji World Radio Geneva[1], która w latach 1996-2006 zapewniała dostęp do wiadomości i publicystyki po angielsku dla licznej grupy mieszkających w Szwajcarii cudzoziemców, zwłaszcza pracowników organizacji międzynarodowych i wielkich korporacji. Z początkiem 2007 rozgłośnia przeszła pod skrzydła radiofonii publicznej i została przekształcona w dzisiejsze WRS. W 2012 SRG SSR ogłosiło zamiar ponownej prywatyzacji kanału, która miałaby zostać sfinalizowana do końca 2014 roku. Obecnie rozważane są dwie koncepcje: przekazanie rozgłośni fundacji powołanej specjalnie w celu jej prowadzenia lub sprzedaż prywatnemu inwestorowi[2].

Ramówka i dostępność[edytuj | edytuj kod]

Stacja produkuje codziennie trzy własne pasma o łącznej długości ok. dziewięciu godzin. W pozostałym czasie na jej antenie prezentowane są programy publicznych rozgłośni z państw anglojęzycznych, w szczególności Wielkiej Brytanii, Australii i Stanów Zjednoczonych. Rozgłośnia prowadzi również portal informacyjny worldradio.ch, w którym celowo stosowana jest zarówno amerykańska, jak i brytyjska odmiana języka angielskiego. Ma to podkreślać zróżnicowanie redakcji stacji, a także społeczności mieszkających w Szwajcarii cudzoziemców.

Stacja dostępna jest w całej Szwajcarii w naziemnym przekazie cyfrowym, a w Genewie i okolicach również w przekazie analogowym. Ponadto można jej słuchać w niekodowanym przekazie z satelity Eutelsat Hot Bird 13C oraz w Internecie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. FAQ (ang.). wrs.ch. [dostęp 2013-07-14].
  2. World Radio Switzerland sale down to two bids (ang.). thelocal.ch, 2012-12-17. [dostęp 2013-07-14].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]