Wskaźnik kondycji branży public relations

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wskaźnik kondycji branży public relations – wskaźnik, w wyniku cyklicznej oceny ilościowej branży public relations (PR), dający informację na temat zmian jakie dokonują się w tym sektorze gospodarki. Założenia i koncepcję wskaźnika opracował zespół Katedry Komunikacji Społecznej i Public Relations, działającej w ramach Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego[1], Instytutu Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Exacto. Wskaźnik opisany został po raz pierwszy w roku 2017[2][3] i był badany w latach 2017, 2019, 2021[4].

Metodyka tworzenia wskaźnika zakłada, iż przy ustaleniu oceny ogólnej bazuje się na dziesięciu czynnikach, które oceniane są przez respondentów (przedstawicieli branży public relations: naukowców i praktyków) w skali od 1 (najniższa) do 7 (najwyższa). Badani pytani są o rozwój branży, zapotrzebowanie biznesu na usługi public relations, wartość rynkową branży, przeznaczane budżety na działania PR, jakość usług agencji, dostępność profesjonalnej kadry, etyczny wymiar działań w PR, skojarzenia z terminem PR, świadomość klientów, czy poziom systemu kształcenia[5].

Wcześniej podobne, ale tylko w założeniu ogólnym badania przeprowadzał zespół SMG/KRC np. w roku 2006[6]. Problem ten rozpatrywany był także przez szereg organizacji międzynarodowych, np. w roku 2009 przez International Communications Consultancy Organisation (ICCO)[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Metody i techniki pomiaru efektów działań public relations wykorzystywane w branży public relations – Marketing Instytucji Naukowych i Badawczych – Kwartalnik Naukowy Instytutu Lotnictwa [online] [dostęp 2023-02-27] (pol.).
  2. Analiza kondycji branży public relations [online], Wydawnictwo Newsline [dostęp 2022-10-22] (pol.).
  3. Wykaz publikacji Research Gate, [dostęp: 2023-03-12] (pol.)
  4. Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej: Zarządzanie kryzysem wizerunkowym z perspektywy agencji public relations.
  5. Kondycja polskiej branży PR stabilna, ale wymaga poprawy [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2023-02-27] (pol.).
  6. Katarzyna Pawlak-Kołodziejska, Stosowanie public relations w działalności polskich przedsiębiorstw, Ekonomiczne Problemy Usług nr 74.
  7. Redakcja PRNews.pl, Jaka jest kondycji branży PR na świecie? [online], PRNews.pl, 14 maja 2010 [dostęp 2023-02-27] (pol.).