Wszechrobotniczy Front Bojowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wszechrobotniczy Front Bojowy, PAME (ang.: All-Workers Militant Front, gr.: Πανεργατικό Αγωνιστικό Μέτωπο, ΠΑΜΕ, Panergatiko Agonistiko Metopo, PAME ) - grecka centrala związków zawodowych utworzona 3 kwietnia 1999 r. w Atenach z inicjatywy działaczy związkowych związanych z Komunistyczną Partią Grecji. W kongresie założycielskim, odbywającym się na Stadionie Pokoju i Przyjaźni w ateńskiej dzielnicy Faliro uczestniczyło 2,500 delegatów reprezentujących 230 związków zawodowych zgrupowanych w 18 branżach zawodowych. Centrala ma charakter panhelleński i klasowy.

Wszechrobotniczy Front Bojowy jest krytyczny wobec działalności i kierownictwa Powszechnej Konfederacji Robotników Grecji (GSEE) i Konfederacji Urzędników Służby Publicznej (ADEDY) zarzucając tym centralom wspieranie kapitalistycznego porządku społecznego, procesów prywatyzacyjnych, deregulacji praw i wynagrodzeń pracowniczych i politykę pokoju społecznego. Duża część członków PAME związana jest z organizacją Odnowa Komunistyczna.

W 2005 r. związki zawodowe należące do PAME miały 415,000 członków. PAME na szczeblu międzynarodowym od 2000 r. jest organizacją członkowską Światowej Federacji Związków Zawodowych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]