Wulismeni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wulismeni
Ilustracja
Położenie
Państwo

 Grecja

Miejscowości nadbrzeżne

Ajos Nikolaos

Morfometria
Powierzchnia

0,058 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


0,137 km
0,137 km

Głębokość
• maksymalna


64 m

Położenie na mapie Grecji
Mapa konturowa Grecji, blisko dolnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Wulismeni”
Ziemia35°11′26″N 25°43′02″E/35,190556 25,717222

Jezioro Wulismeni (gr. Λίμνη Βουλισμένη, Límni Voulisméni) – niegdyś niewielkie jezioro słodkowodne, obecnie połączone z morzem kanałem, położone w centrum miasta Ajos Nikolaos na Krecie.

Ma kształt kolisty przy maksymalnej szerokości 137 m i głębokość 64 metry. Połączenie z miejskim portem umożliwia kanał zbudowany w 1870. Widok całego jeziora dostępny jest z położonego wyżej parku miejskiego.

Według legend w Wulismeni zażywała kąpieli bogini Atena[1]. Corocznie w dniu prawosławnej Wielkanocy nad brzegami jeziora odbywają się świąteczne uroczystości, połączone m.in. z pokazem ogni sztucznych[2]. Według miejscowej legendy jezioro jakoby jest bezdenne[3]. Przekonanie to powstało wskutek nieproporcjonalnie dużej głębokości jeziora względem jego powierzchni oraz z zaobserwowanych zmian poziomu wody po trzęsieniu ziemi na Santorini w 1956. Mimo domniemań istnienia podziemnego połączenia między Wulismeni a wyspą Santorini, dotychczasowe badania naukowe nie potwierdziły prawdziwości takiego poglądu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]