Ajos Nikolaos (Grecja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ajos Nikolaos
Άγιος Νικόλαος
Ilustracja
Widok miasta od strony portu
Państwo

 Grecja

Administracja zdecentralizowana

Kreta

Region

Kreta

Jednostka regionalna

Lasiti

Gmina

Ajos Nikolaos

Populacja (2011)
• liczba ludności


11 421

Nr kierunkowy

28410

Kod pocztowy

721 00

Tablice rejestracyjne

AN

Położenie na mapie Krety
Mapa konturowa Krety, po prawej znajduje się punkt z opisem „Ajos Nikolaos”
Położenie na mapie Grecji
Mapa konturowa Grecji, blisko dolnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Ajos Nikolaos”
Ziemia35°11′N 25°43′E/35,183333 25,716667
Strona internetowa
Ajos Nikolaos

Ajos Nikolaos (gr. Άγιος Νικόλαος) – miasto w Grecji, na północno-wschodnim wybrzeżu Krety, w administracji zdecentralizowanej Kreta, w regionie Kreta, w jednostce regionalnej Lasiti. Siedziba gminy Ajos Nikolaos. W 2011 roku liczyło 11 421 mieszkańców[1].

Położone jest na zachodnim brzegu zatoki Mirabello. W jego centrum znajduje się połączone z morzem słodkowodne jezioro Wulismeni, wokół którego skupionych jest szereg lokali gastronomicznych (tawern)[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

  • III wiek p.n.e. – istnienie na dzisiejszym obszarze miejskim portu Lato Etera, który zachował swe znaczenie do czasów bizantyjskich
  • XIII wiek – zdobycie portu przez Genueńczyków i Wenecjan; budowa twierdzy, ze względu na piękny krajobraz nazwanej Mirabello
  • 1870 – za zgodą władz tureckich osiedlenie się mieszkańców Sfakii z zachodniej Krety, którzy nadali miejscowości nazwę obecną
  • 1903 – miasto uzyskało status stolicy nomosu Lasithi

Nazwa miasta pochodzi od cerkwi św. Mikołaja (gr. Ájos Nikólaos) – jednej z najstarszych świątyń na Krecie. Znajduje się ona na położonym na północny wschód od miasta półwyspie, na terenie należącym obecnie do właścicieli pobliskiego luksusowego hotelu. Zawiera ocalałe szczątki rzadkich fresków z czasów ikonoklazmu oraz późniejsze malowidła ścienne ze scenami biblijnymi i wizerunkami świętych (XIV w.).

Okręgowe Muzeum Archeologiczne (założone w 1970) z obiektami pochodzącymi ze wschodniej części Krety (wcześniej gromadzonymi w Heraklionie). Obejmuje głównie znaleziska z rejonu Lasithi od czasów minojskich do rzymskich, m.in. wyjątkową „boginię z Myrtos” w postaci naczynia.

Muzeum Sztuki Ludowej (ul. Kunduru) wystawia niewielkie zbiory miejscowych ubiorów, tkanin, haftów oraz ikon.

Miejscowość przyciąga malowniczym położeniem i swoistym stylem. Brak jest własnej plaży; pewną atrakcję stanowić może jezioro Wulismeni, rzekomo bezdenne, z morzem połączone kanałem dla stworzenia wewnętrznego portu.

Ajos Nikolaos jest za to bazą turystyczną i wygodnym punktem wypadowym do okolicznych miejscowości i miejsc historycznych: Elunda i Olus nad zatoką, górskiego klasztoru pielgrzymkowego Faneromenis, ruin minojskiego miasta portowego Gurnia, górskiej wsi Kritsa z kościołem maryjnym z freskami (XIII-XV w.), ruin starożytnego Lato (VII-IV w. p.n.e.)[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Klaus Bötig: Kreta. Hamburg: Hoffmann und Campe, 1989, s. 41-43, ISBN 3-455-10013-9
  • Mark Ellingham, Marc Dubin, Natania Jansz, John Fisher: Grecja. Praktyczny przewodnik. Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal, 2000, s. 656-659, ISBN 83-87696-97-8

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]