Ajos Nikolaos (Grecja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ajos Nikolaos
Άγιος Νικόλαος
Ilustracja
Widok miasta od strony portu
Państwo

 Grecja

Administracja zdecentralizowana

Kreta

Region

Kreta

Jednostka regionalna

Lasiti

Gmina

Ajos Nikolaos

Populacja (2011)
• liczba ludności


11 421

Nr kierunkowy

28410

Kod pocztowy

721 00

Tablice rejestracyjne

AN

Położenie na mapie Krety
Mapa konturowa Krety, po prawej znajduje się punkt z opisem „Ajos Nikolaos”
Położenie na mapie Grecji
Mapa konturowa Grecji, blisko dolnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Ajos Nikolaos”
Ziemia35°11′N 25°43′E/35,183333 25,716667
Strona internetowa
Ajos Nikolaos

Ajos Nikolaos (gr. Άγιος Νικόλαος) – miasto w Grecji, na północno-wschodnim wybrzeżu Krety, w administracji zdecentralizowanej Kreta, w regionie Kreta, w jednostce regionalnej Lasiti. Siedziba gminy Ajos Nikolaos. W 2011 roku liczyło 11 421 mieszkańców[1].

Położone jest na zachodnim brzegu zatoki Mirabello. W jego centrum znajduje się połączone z morzem słodkowodne jezioro Wulismeni, wokół którego skupionych jest szereg lokali gastronomicznych (tawern)[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

  • III wiek p.n.e. – istnienie na dzisiejszym obszarze miejskim portu Lato Etera, który zachował swe znaczenie do czasów bizantyjskich
  • XIII wiek – zdobycie portu przez Genueńczyków i Wenecjan; budowa twierdzy, ze względu na piękny krajobraz nazwanej Mirabello
  • 1870 – za zgodą władz tureckich osiedlenie się mieszkańców Sfakii z zachodniej Krety, którzy nadali miejscowości nazwę obecną
  • 1903 – miasto uzyskało status stolicy nomosu Lasithi

Nazwa miasta pochodzi od cerkwi św. Mikołaja (gr. Ájos Nikólaos) – jednej z najstarszych świątyń na Krecie. Znajduje się ona na położonym na północny wschód od miasta półwyspie, na terenie należącym obecnie do właścicieli pobliskiego luksusowego hotelu. Zawiera ocalałe szczątki rzadkich fresków z czasów ikonoklazmu oraz późniejsze malowidła ścienne ze scenami biblijnymi i wizerunkami świętych (XIV w.).

Okręgowe Muzeum Archeologiczne (założone w 1970) z obiektami pochodzącymi ze wschodniej części Krety (wcześniej gromadzonymi w Heraklionie). Obejmuje głównie znaleziska z rejonu Lasithi od czasów minojskich do rzymskich, m.in. wyjątkową „boginię z Myrtos” w postaci naczynia.

Muzeum Sztuki Ludowej (ul. Kunduru) wystawia niewielkie zbiory miejscowych ubiorów, tkanin, haftów oraz ikon.

Miejscowość przyciąga malowniczym położeniem i swoistym stylem. Brak jest własnej plaży; pewną atrakcję stanowić może jezioro Wulismeni, rzekomo bezdenne, z morzem połączone kanałem dla stworzenia wewnętrznego portu.

Ajos Nikolaos jest za to bazą turystyczną i wygodnym punktem wypadowym do okolicznych miejscowości i miejsc historycznych: Elunda i Olus nad zatoką, górskiego klasztoru pielgrzymkowego Faneromenis, ruin minojskiego miasta portowego Gurnia, górskiej wsi Kritsa z kościołem maryjnym z freskami (XIII-XV w.), ruin starożytnego Lato (VII-IV w. p.n.e.)[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Klaus Bötig: Kreta. Hamburg: Hoffmann und Campe, 1989, s. 41-43, ISBN 3-455-10013-9
  • Mark Ellingham, Marc Dubin, Natania Jansz, John Fisher: Grecja. Praktyczny przewodnik. Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal, 2000, s. 656-659, ISBN 83-87696-97-8

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]