Wyświetlacz czternastosegmentowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wyświetlacz czternastosegmentowy
Ilustracja
Poszczególne segmenty wyświetlacza czternastosegmentowego.
Typ

element elektroniczny aktywny

Zasada działania

elektroluminescencja

Układ wyprowadzeń

wspólna katoda i anody
lub wspólna anoda i katody

Wyświetlacz czternastosegmentowy (ang. Fourteen-Segment Display, FSD) lub wskaźnik czternastosegmentowy – jest rodzajem wyświetlacza na podstawie 14 segmentów, które mogą być włączane lub wyłączane w celu wyświetlania liter i cyfr. Jest to rozwinięcie bardziej popularnego wyświetlacza siedmiosegmentowego, posiadający dodatkowego cztery segmenty ukośne i dwa pionowe, ze środkowym segmentem poziomym podzielonym na pół. Siedmiosegmentowy wyświetlacz wystarcza dla cyfr i niektórych liter, ale jednoznaczne przedstawienie podstawowego alfabetu łacińskiego ISO wymaga więcej szczegółów. Niewielką różnicą jest wyświetlacz szesnastosegmentowy, który zapewnia dodatkową czytelność w wyświetlaniu liter lub innych symboli.

Kropka dziesiętna lub przecinek może występować jako dodatkowy segment lub para segmentów; przecinek (używany do grupowania trzycyfrowego lub jako separator dziesiętny w wielu regionach) jest zwykle tworzony przez dołączenie przecinka dziesiętnego z blisko dołączonym segmentem.

Elektroniczne wyświetlacze alfanumeryczne mogą wykorzystywać diody LED, wyświetlacze LCD lub wyświetlacze fluorescencyjne. Wariant LED jest zwykle produkowany w pakietach jedno lub dwuznakowych, co pozwala projektantowi systemu na wybór liczby znaków odpowiadającej aplikacji.

Wyświetlanie znaków[edytuj | edytuj kod]

Poprzez oświetlenie różnych elementów można pokazać znak. Każdy element możemy przedstawić jak bit.

W 14-segmentowych wyświetlaczach, nie ma opcjonalnego piętnastego segmentu który jest punktem dziesiętnym (określany jako DP), który jest najczęściej używany do wyświetlania liczb zmiennoprzecinkowych.

Dziesiętne[edytuj | edytuj kod]

Cyfry arabskie na 14-segmentowym wyświetlaczu
Kodowanie szesnastkowe cyfr na wyświetlaczu 14-segmentowym
Cyfra 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Kod szesnastkowy 0xC3F 0X406 0XDB 0X8F 0XE6 0XED 0XFD 0X1401 0XFF 0XE7

Alfabet łaciński[edytuj | edytuj kod]

Litery alfabetu łacińskiego na 14-segmentowym wyświetlaczu

14-segmentowy wyświetlacz jest najczęściej używany do wyświetlania tekstu, ponieważ 14 segmentów pozwala na wyświetlenie wszystkich liter alfabetu łacińskiego zarówno w małych i dużych liter (z kilkoma wyjątkami takimi jak "s").

Kodowanie szesnastkowe alfabetu łacińskiego na wyświetlaczu 14-segmentowym
Litera A B C D E F G H I J K L M
Kod szesnastkowy 0xF7 0x128F 0x39 0x120F 0xF9 0xF1 0xBD 0xF6 0x1209 0x1E 0x2470 0x38 0x536
Litera N O P Q R S T U V W X Y Z
Kod szesnastkowy 0x2136 0x3F 0xF3 0x203F 0x20F3 0x18D 0x1201 0x3E 0xC30 0x2836 0x2D00 0x1500 0xC09

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Wielosegmentowe urządzenia wyświetlające wykorzystują mniej elementów niż pełne wyświetlacze z matrycą punktową i mogą dawać lepszy wygląd znaków, gdy segmenty są odpowiednio ukształtowane. Może to zmniejszyć liczbę komponentów i zużycie energii.

Czternastosegmentowe wyświetlacze gazowo-plazmowe były używane w automatach do gry w pinball w latach 1986-1991 z dodatkowym przecinkiem i kropką, tworząc łącznie 16 segmentów.

Czternasto- i szesnastosegmentowe wyświetlacze były również używane do tworzenia znaków alfanumerycznych w kalkulatorach i innych systemach wbudowanych. Dzisiejsze zastosowania obejmują wyświetlacze montowane w telefonicznych urządzeniach identyfikacji dzwoniącego, sprzęcie gimnastycznym, magnetowidach, radioodtwarzaczach samochodowych, kuchenkach mikrofalowych, automatach do gier i odtwarzaczach DVD.

Zobacz również[edytuj | edytuj kod]