Wyciskanie sztangi w leżeniu na ławce poziomej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wyciskanie sztangi z asekuracją (supportem)

Wyciskanie sztangi w leżeniu na ławce poziomej – popularne ćwiczenie angażujące duże partie mięśniowe: mięśnie klatki piersiowej, mięśnie trójgłowe ramion (tricepsy), przednie aktony mięśni naramiennych[1].

Opis ćwiczenia[edytuj | edytuj kod]

Ćwiczenie wykonuje się w leżeniu na plecach na płaskiej ławce, stopy oparte są na podłożu, sztangę trzymamy nad sobą, nachwytem, nieco szerzej od szerokości barków. Bierzemy wdech i opuszczamy sztangę do środkowej części klatki piersiowej (nieco powyżej linii sutków), ramiona nie powinny rozchodzić się na boki. W momencie kiedy gryf sztangi dotknie klatki piersiowej, wyciskamy (wypychamy) ją z powrotem do pozycji wyjściowej, robiąc w końcowej fazie ruchu wydech. W zależności od rozstawu rąk lokalizuje się obciążenie w różnych partiach mięśni. Im szerszy rozstaw, tym bardziej pracują zewnętrzne części mięśni piersiowych, przy mniejszym zaangażowaniu tricepsów. Im węższy uchwyt, tym większe zaangażowanie tricepsów i środkowych części mięśni piersiowych[2].

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Rekordy świata w wyciskaniu sztangi w leżeniu na ławce poziomej:

  • oficjalny rekord świata w koszulce wspomagającej Ryan Kennelly 485,3 kg (1070 funtów),
  • oficjalny rekord świata bez koszulki wspomagającej: Julius Maddox 350 kg (770 funtów),
  • nieoficjalny rekord świata w koszulce wspomagającej : Ryan Kennelly 508 kg (1120 funtów)[3][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. TRENING MIĘŚNI KLATKI PIERSIOWEJ, www.kulturystyka.pl [dostęp 2018-07-02].
  2. Wojciech Kowalczyk, Wyciskanie sztangi w leżeniu na poziomej ławce - opis ćwiczenia, www.czasnatrenera.pl [dostęp 2018-07-02] (pol.).
  3. Ryan Kennelly- rekordzista świata w wyciskaniu leżąc! [dostęp 2018-07-02] [zarchiwizowane z adresu 2018-07-11] (pol.).
  4. Siłowe rekordy świata [dostęp 2018-07-02] (ang.).