Brama Górna w Olsztynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Wysoka Brama w Olsztynie)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Brama Górna zwana Wysoką Bramą
Obiekt zabytkowy nr rej. 436 (O/55) z 17.09.1957
Brama Górna zwana Wysoką Bramą
Państwo  Polska
Miejscowość Olsztyn
Typ budynku brama
Styl architektoniczny gotyk
Rozpoczęcie budowy XIV wiek
Ważniejsze przebudowy 1788, 1858, 1898, 2003
Położenie na mapie Olsztyna
Mapa lokalizacyjna Olsztyna
Brama Górna zwana Wysoką Bramą
Brama Górna zwana Wysoką Bramą
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Brama Górna zwana Wysoką Bramą
Brama Górna zwana Wysoką Bramą
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Brama Górna zwana Wysoką Bramą
Brama Górna zwana Wysoką Bramą
Ziemia53°46′38″N 20°28′41″E/53,777222 20,478056

Brama Górna w Olsztynie (niem. Obertor, Hochtor – Brama Górna, Wysoka Brama; od XIX wieku zwana Wysoką Bramą) – brama miejska w Olsztynie, która została zbudowana w XIV wieku.

Historia[edytuj]

Jest jedyną bramą pozostałą z trzech, które znajdowały się w murach obronnych otaczających miasto. Ze średniowiecznego obwarowania pozostały również resztki murów przy Bazylice Konkatedralnej św. Jakuba, przy ulicy Asnyka, Okopowej i przy olsztyńskim zamku. Brama usytuowana jest w północno-wschodniej części zespołu staromiejskiego, na osi wylotu głównego traktu komunikacyjnego.

Brama, lata 30. XX wieku

W 1788 roku Wysoką Bramę wyremontowano i zaadaptowano na zbrojownię szwadronu dragonów, w 1858 roku przebudowano na więzienie, a w 1898 przekazano miejskiemu komisariatowi policji. Dokonywano w niej wielu przeróbek (m.in. nadano odmienny kształt otworom okiennym i szczytowi budowli, przebito przejście dla pieszych). W 1863 przetrzymywano tu Wojciecha Kętrzyńskiego, obwinionego o przemyt broni dla powstania styczniowego.

Brama jest czterokondygnacyjna, z pięterkiem tworzącym rodzaj piątej kondygnacji w strefie szczytu; dach dwuspadowy; szczyty schodkowe; od strony wschodniej, niższa, również czterokondygnacyjna przybudówka kryta odrębnym dachem dwuspadowym prostopadłym do kalenicy bryły głównej.

W 2003 roku brama została odrestaurowana. W jej blendzie pojawił się wizerunek Matki Bożej Królowej Pokoju, podarowany Olsztynowi przez Jana Pawła II. Dzieło zostało wykonane techniką szklanej mozaiki w jednej z rzymskich pracowni. Mury Wysokiej Bramy goszczą również spiżową głowę Jana Pawła II, poświęconą w I rocznicę śmierci papieża.

Olsztyńskie bramy[edytuj]

Zobacz też[edytuj]