Wyspa Kozia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wyspa Kozia
Goat Island
Ilustracja
Wyspa Kozia od strony zachodniej (fot. wykon. ze Skylon Tower po kanadyjskiej stronie Niagary)
Kontynent

Ameryka Północna

Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Nowy Jork

Akwen

Niagara

Najwyższy punkt

170 m n.p.m.

Populacja 
• liczba ludności


0

Położenie na mapie stanu Nowy Jork
Mapa konturowa stanu Nowy Jork, po lewej znajduje się punkt z opisem „Wyspa Kozia”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Wyspa Kozia”
Ziemia43°04′51″N 79°04′03″W/43,080833 -79,067500
Wyspa Kozia z kosmosu

Wyspa Kozia[1] (ang. Goat Island) – wyspa na rzece Niagara, położona w obszarze wodospadów Niagary, należąca do amerykańskiego stanu Nowy Jork. Znajduje się w granicach parku stanowego Niagara Falls.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Leży na samej krawędzi Kuesty Niagary, rozdzielając nurt rzeki Niagara i oddzielając amerykańskie wodospady Niagary (dokładnie: wąski Wodospad Ślubny Welon, ang. Bridal Veil Falls) od wielkiego Wodospadu Podkowy (ang. Horseshoe Falls), którego osią biegnie granica amerykańsko-kanadyjska. Administracyjnie należy do Stanów Zjednoczonych. Leży w granicach miasta Niagara Falls w hrabstwie Niagara w stanie Nowy Jork.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

John Stedman – jeden z pierwszych, XVIII-wiecznych osadników w tym rejonie, jednocześnie także młynarz, trzymał na wyspie stado kóz. Zwierzęta pasły się tu przez cały rok bez dozoru. Po powrocie na wyspę po straszliwej zimie 1780 roku Stedman odkrył, że jedynie jednej z kóz udało się przeżyć. Na pamiątkę tego zdarzenia nadał on nazwę wyspie. Nie wiadomo, czy miała ona wcześniej nazwę nadaną przez tutejszych Indian.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Wyspa ma kształt wydłużony w osi wschód – zachód, nieregularny. Jej długość wynosi niespełna 1,2 km, maksymalna szerokość (brzeg zachodni, między krawędziami wodospadów) ok. 510 m. Powierzchnia wyspy jest wyrównana, a jej maksymalna wysokość wynosi 170 m n.p.m. Brzegi słabo rozczłonkowane, od strony górnej wody stosunkowo niskie, od strony dolnej wody wodospadów – wysokie blisko na 60 m, w górnej części opadające pionową ścianą skalną[2]. Od strony północnej Wyspy Koziej w nurcie amerykańskiej odnogi rzeki Niagary znajduje się kilka mniejszych wysepek, z których największe to (licząc od zachodu): Luna Island, Bird Island, Robinson Island i Green Island. Luna Island jest połączona z Wyspą Kozią kładką dla pieszych, zaś przez Green Island wiedzie jeden z mostów, łączących Wyspę Kozią z lądem. Po południowej stronie Wyspy Koziej, na skraju bystrzy głównego nurtu rzeki, znajdują się dwie jeszcze mniejsze wysepki, nazywane Three Sisters Islands, również połączone kolejno kładkami dla pieszych z główną wyspą[2].

Wyspa Kozia jest połączona z lądem dwoma mostami, udostępnionymi dla ruchu samochodowego, pieszego i rowerów. Nie posiada stałych mieszkańców, natomiast jest rocznie odwiedzana przez tysiące turystów. Jest uznanym miejscem podziwiania wodospadów Niagary, a najbardziej spektakularne widoki zapewnia Terrapin Point, położony na najbardziej na zachód wysuniętym cyplu wyspy, tuż nad krawędzią Wodospadu Podkowy. Znajdują się na niej dwa parkingi samochodowe, kilka punktów gastronomicznych, a także zespół budynków stanowiący wejście do podziemnych tuneli, wiodących kiedyś do „Jaskini Wiatrów” (ang. Cave of the Winds), a obecnie do pomostów widokowych u stóp Wodospadu Ślubnego Welonu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Urzędowy wykaz polskich nazw geograficznych świata. Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2019. s. 596. [dostęp 2022-07-10].
  2. a b wg google.maps [1]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]