Przede wszystkim musi być podana Wikipedia jako źródło ilustracji, np. małą czcionką pod zdjęciem. (To takie minimum uczciwości wobec czytelnika.) Druga sprawa, to chociaż nie widać tego w Wikipedii, ale w zasobach multimediów, z których artykuły Wikipedii korzystają (Wikimedia commons), podany jest nick autora, a także licencja, na jakiej udzielił prawa do wykorzystania/rozpowszechniania. Jako formalista w tych sprawach soję na stanowisku, że także powinien być ten autor podany i określenie licencji - też.
Przykład: w artykule Klon ostroząbkowy pierwsze zdjęcie podpisane ''Pień'', jak go klikniemy, a potem w szczegółach opisu (u mnie przycisk ''Więcej szczegółów'') widzimy autora: ''Qwert1234'' i opis licencji ''Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0''. Ja bym dał pod zdjęciem w Państwa publikacji: "Zdjęcie: Wikipedia/Qwert1234, licencja CC 3.0".
Drugi przykład: w artykule Krzysztof Łoziński zdjęcie bohatera biogramu, jak go klikniemy, to widać w szczegółach: autor - ''Platforma Obywatelska RP'', a opis licencji: ''Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.0''. Ja bym dał tu podpis: "Zdjęcie: Wikipedia/Platforma Obywatelska RP, licencja CC 2.0".
W przypadku publikacji elektronicznej, jeśli pod podpisem da się ukryć link do miejsc w internecie, gdzie przechowywane są te zdjęcia, to odpowiednio byłyby to linki:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Acer_argutum_4.JPG
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Krzysztof_%C5%81ozi%C5%84ski_(2017).JPG
Jak się nie da tych linków ukryć, to chyba nie będzie wielkiego problemu. Sama informacja wystarczy.
Może specjaliści od prawa autorskiego mnie poprawią nieco, ale myślę, że to byłoby wystarczające i dobre rozwiązanie.
Co do uzyskiwania zgody - nie ma potrzeby ani o nią zabiegać, ani nie ma opcji co do zapłaty. Wszelkie materiały zamieszczane w Wikimedia commons muszą być albo w domenie publicznej (np. zdjęcia NASA i innych instytucji rządowych USA i niektóre inne), albo majątkowe prawa autorskie wygasły, albo autor zamieszczanego utworu, np. zdjęcia musi w momencie przesyłania go na commons udzielić nieodwołalnej zgody na bezpłatne jego wykorzystanie, w tym w celach komercyjnych - pod jednym warunkiem, że z zachowaniem danej licencji.