Przejdź do zawartości

XIII Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
XIII Liceum Ogólnokształcące
im. Bohaterów Westerplatte
w Krakowie
średnia
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków

Adres

ul. Sądowa 4
Kraków

Data założenia

1957

Patron

Bohaterowie Westerplatte

Dyrektor

mgr Jerzy Niedenthal

Wicedyrektorzy

mgr Magdalena Liwora,
mgr Agnieszka Wilińska-Małysa

Członkostwo

Klub Szkół Westerplatte

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, w centrum znajduje się punkt z opisem „XIII Liceum Ogólnokształcąceim. Bohaterów Westerplattew Krakowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „XIII Liceum Ogólnokształcąceim. Bohaterów Westerplattew Krakowie”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „XIII Liceum Ogólnokształcąceim. Bohaterów Westerplattew Krakowie”
Ziemia50°03′46,62″N 19°57′51,80″E/50,062950 19,964389
Strona internetowa

XIII Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie – krakowska szkoła średnia, znajdująca się w Dzielnicy II Grzegórzki.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

XIII Liceum Ogólnokształcące początkowo mieściło się przy ul. Westerplatte w pałacyku, który pierwotnie należał do krakowskiego radnego, a zarazem fotografa Walerego Rzewuskiego. Pałacyk ten został zaprojektowany przez krakowskiego architekta Feliksa Księżarczyka[1]. Po śmierci właściciela budynek stał się własnością Arcybractwa Miłosierdzia, a po 1945 roku został przekazany przez ówczesne władzę Krakowa na cele oświatowe. Początkowo mieściła się tam Szkoła Podstawowa nr 5.

Liceum rozpoczęło swoją działalność od września 1957 roku. Pierwszym dyrektorem szkoły był mgr Andrzej Schabowski. Pierwszy w szkole egzamin maturalny odbył się po 4 latach nauki w 1961 roku. W 1964 roku rozpoczęto prace nad przygotowaniem uroczystości nadania imienia szkole. Na patrona szkoły zostali wybrani Bohaterowie Westerplatte. Nadanie imienia nastąpiło 9 maja 1965. Aktu wręczenia sztandaru dokonał uczestnik walk na Westerplatte por. Leon Pająk, a uroczystość odbyła się w Teatrze im. J. Słowackiego. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz partyjnych w osobie Czesława Domagały, oraz przedstawiciele władz miejskich. Oprawę artystyczną uroczystości opracowali uczniowie szkoły pod kierownictwem swoich nauczycieli w tym prof. Marii Arbaszewskiej, Doroty Franaszek, Marii Serafińskiej, Jadwigi Biel, Zofii Ostrowskiej oraz Tadeusza Palczyńskiego.

W sierpniu 1971 roku z powodu konieczności remontu dotychczasowego budynku szkoły placówkę podzielono, a uczniów rozdysponowano pomiędzy innymi szkołami: pierwsze i drugie klasy przeniesiono do VI LO przy ul. Skałecznej, natomiast klasy trzecie i czwarte przeniesiono do nowego budynku przy ulicy Sądowej 4, gdzie od roku istniało XVI LO pod kierownictwem mgr Bernarda Strumidły. Podjęto decyzję o połączeniu XIII LO z XVI LO – szkoła przy ulicy Sądowej przejęła tradycje i sztandar „Trzynastki”. W pierwszym zainaugurowanym roku szkolnym uczęszczało do nowego budynku szkoły 1400 uczniów w 44 klasach.

W 1990 roku powołano do życia ogólnopolski Klub Szkół Westerplatte, XIII LO było jednym z członków założycieli tej organizacji[1]. W 2000 roku z inicjatywy przewodniczącego Rady Rodziców XIII LO – Kazimierza Laszczaka rodzice ufundowali szkole nowy sztandar. Aktu poświęcenia dokonał ks. Bronisław Fidelus w kościele Mariackim, a uroczystość wręczenia sztandaru odbyła się w Barbakanie[2].

Logo szkoły

[edytuj | edytuj kod]

W drodze konkursu opracowano logo szkoły w dwóch wersjach: znicz symbolizujący wiecznie płonący ogień pamięci westerplatczyków oraz drugi – symbolizujący pomnik Bohaterów Westerplatte.

Dyrekcja szkoły

[edytuj | edytuj kod]

Źródło: [2][3]

Dyrektor Lata urzędowania
Andrzej Schabowski 1957–1970
Wiesław Polmiński 1970–1971
Bernard Strudmidło 1971–1982
Edward Serwa 1982–1986
Stanisław Jórasz 1986–2007
Iwona Cieślak-Prochownik 2007–2022
Jerzy Niedenthal od 2022

Znane postacie związane ze szkołą

[edytuj | edytuj kod]

Uczniowie

[edytuj | edytuj kod]

Nauczyciele

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b XIII Liceum Ogólnokształcące świętuje 60-lecie. krakow.pl, 2017-10-13. [dostęp 2022-10-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-10-16)].
  2. a b c Andrzej Masiewicz: Historia Szkoły. xiii-lo.krakow.pl. [dostęp 2010-06-16].
  3. Dyrektorzy XIII LO w Krakowie. xiii-lo.krakow.pl. [dostęp 2018-01-16].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]