Jad Binjamin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Yad Binyamin)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jad Binjamin
יד בנימין
Ilustracja
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Centralny
Wysokość 69 m n.p.m.
Populacja (2008)
• liczba ludności

2 200
Nr kierunkowy +972 3
Kod pocztowy 76812
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Jad Binjamin
Jad Binjamin
Ziemia31°47′50″N 34°49′17″E/31,797222 34,821389
Portal Portal Izrael

Jad Binjamin (hebr.: יד בנימין; pol. Pamięci Binjamina) - wieś położona w samorządzie regionu Nachal Sorek, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

Leży w północno-zachodniej części pustyni Negew, na południowy zachód od miasteczka Gedera, w otoczeniu moszawów Beit Hilkia, Kidron i Yesodot, oraz kibucu Rewadim. Na północ od wioski znajduje się Baza lotnicza Tel Nof, należąca do Sił Powietrznych Izraela. Na wschód od wioski znajduje się duża baza wojskowa Sił Obronnych Izraela.

W wiosce znajdują się władze administracyjne samorządu regionu Nachal Sorek.

Historia[edytuj]

Osada została założona w 1962 przez członków syjonistycznej partii politycznej Agudat Israel Workers, która wchodziła w sojusz partii Agudat Israel. W wiosce utworzono religijne centrum edukacyjne[1]. Nazwa oddawała cześć zmarłemu rok wcześniej ministrowi komunikacji Binjaminowi Mintz.

W 2005 w wiosce osiedliło się około 200 żydowskich rodzin ewakuowanych ze Strefy Gazy. Część z nich przeniosła się później do sąsiedniego kibucu Hafetz Haim i moszawu Yesodot[2].

Edukacja[edytuj]

W wiosce znajduje się szkoła podstawowa. Z uczelni religijnych są tutaj: Talmud Tora Tora Ha-Chaim oraz Breuer Hafets Haim Religious School[3].

Gospodarka[edytuj]

Gospodarka wioski opiera się na intensywnym rolnictwie.

Komunikacja[edytuj]

Wzdłuż północnej granicy wioski biegnie autostrada nr 7, a wzdłuż wschodniej granicy biegnie autostrada nr 6, nie ma jednak możliwości bezpośredniego wjazdu na nie. Obie autostrady krzyżują się w dużym węźle drogowym położonym na północny wschód od wioski. Z wioski wychodzi lokalna droga na południe, którą dojeżdża się do skrzyżowania z drogą ekspresową nr 3 ISR-HW3.png (Aszkelon-Modi’in-Makkabbim-Re’ut). Można nią dojechać do obu autostrad. Natomiast lokalna droga wychodząca z wioski na południowy zachód dojeżdża do sąsiedniego moszawu Beit Hilkia.

Przypisy

  1. Yad Binyamin and Even Shmuel- 2 religious moshavim (ang.). W: Bemuna housing for the religious public [on-line]. [dostęp 10 grudnia 2008].
  2. 1,100 evacuee families to stay together (ang.). W: The Jerusalem Post [on-line]. [dostęp 10 grudnia 2008].
  3. Yad Binyamin Community Profile (ang.). W: Shaarei Tefilla [on-line]. [dostęp 10 grudnia 2008].

Linki zewnętrzne[edytuj]