Modi’in-Makkabbim-Re’ut

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Modi’in-Makkabbim-Re’ut
‏מודיעין‑מכבים‑רעות‎
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo

 Izrael

Dystrykt

Centralny

Powierzchnia

50,2 km²

Populacja (2012)
• liczba ludności
• gęstość


100 295
1998 os./km²

Nr kierunkowy

+972 3

Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Modi’in-Makkabbim-Re’ut”
Ziemia31°54′18″N 35°00′39″E/31,905000 35,010833
Strona internetowa
Portal Izrael

Modi’in-Makkabbim-Re’ut (hebr. מודיעין-מכבים-רעות; arab. موديعين-مكابيم-ريعوت, Mudi’in-Makabim-Ri’ut) – miasto położone w Dystrykcie Centralnym w Izraelu. Leży na równinie Szaron w pobliżu aglomeracji miejskiej Tel Awiwu.

Leży w górach Judzkich, w otoczeniu moszawów Szilat, Kefar Rut, Mewo Choron, Kefar Szemu’el i Gimzo, kibucu Sza’alwim, wiosek Mewo Modi’im, Lappid i Nof Ajjalon, oraz arabskich wiosek Al-Midyah, Saffa, Bajt Sira i Bajt Likja.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia starożytnej osady Modi’in sięga żydowskiego powstania Machabeuszy w latach 167-160 p.n.e. Właśnie w tej miejscowości żył Juda Machabeusz (syn kapłana Matatiasza), który przeciwstawił się rządom Seleucydów w Judei. Zapoczątkowane w Modi’in powstanie doprowadziło do pokonania wojsk Antiocha Epifanesa i utworzenia w 142 p.n.e. państwa Machabeuszy.

W 132 w obszarze Modi’in wybuchło powstanie Bar-Kochby skierowane przeciwko okupacji rzymskiej w Judei. Wykopaliska archeologiczne odkryły w Modi’in i okolicznych wioskach tunele, które były używane przez żydowskich powstańców do ukrywania się przed Rzymianami. Upadek powstania był jednoznaczny z zagładą żydowskiej społeczności i zniszczeniem wszystkich osad w regionie[1].

W okresie panowania Bizancjum istniały tutaj niewielkie społeczności chrześcijańskie, po których pozostały ruiny klasztoru i domu z pięknymi mozaikami. W późniejszym okresie znajdowała się tutaj niewielka wioska z wieżą strażniczą krzyżowców[1].

Mapa okolic Modi’in z 1880

Następnie znajdowały się tutaj arabskie wioski Al-Buraj, Bir Main i Beralya. Podczas wojny o niepodległość w 1948 izraelska armia przejęła kontrolę nad tymi ziemiami, całkowicie niszcząc tutejsze arabskie wioski i deportując ich mieszkańców. Po wojnie niewielu z nich wróciło do swoich domów.

W 1985 założono osadę Makkabbim, a w 1987 grupa izraelskich rezerwistów założyła osadę Re’ut. Natomiast współczesne miasto Modi’in zostało założone w 1993 w miejscu starożytnej lokalizacji dawnego Modi’in, opisanego w Talmudzie[2]. Plan urbanistyczne zakładają utworzenie tutaj dużego ośrodka miejskiego, które obecnie zajmuje dopiero 50% swojej docelowej wielkości. Ma tu mieszkać około 250 000 mieszkańców, jednak zatwierdzone do tej pory plany rozbudowy mówią jedynie o 120 000 mieszkańców. Projekt miasta stworzył słynny architekt Moshe Safdie[3].

W grudniu 2003 nastąpiło połączenie pobliskich osiedli w jedno miasto, które otrzymało nazwę Modi’in-Makkabbim-Re’ut. Wcześniej było to miasto Modi’in.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z danymi Izraelskiego Centrum Danych Statystycznych w 2008 roku w mieście żyło 68,6 tys. mieszkańców, wszyscy Żydzi[4].

Populacja miasta pod względem wieku:

Wiek (w latach) Procent populacji w %
0-4 14,1%
5-9 12,8%
10-14 9,4%
15-19 7,4%
20-29 10,1%
30-44 28,2%
45-59 13,4%
ponad 60 4,6%

Źródło danych: Central Bureau of Statistics.

Miasto jest zdecentralizowane. Jest podzielone na trzy główne dzielnice Modi’in, Makkabbim i Re’ut, które posiadają własne osiedla mieszkaniowe, główne bulwary i centra handlowe.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Widok na Modi’in-Makkabbim-Re’ut w nocy
Widok na Modi’in-Makkabbim-Re’ut
Widok na Modi’in-Makkabbim-Re’ut

W mieście znajduje się 8 szkół podstawowych i 3 szkoły średnie, do których uczęszcza 5,3 tys. uczniów. Wśród szkół są: Szkoła Ma’oz ha-Makkabbim, Szkoła Ofek, Szkoła Jahad-Modi’in, Wyższa Szkoła Makkabbim-Re’ut, Szkoła Amit, Szkołą Rabin Ironi, Szkoła ha-Jowel, Szkoła Ironi, Szkoła Re’im, Szkoła ha-Demokrati, Szkoła Asif, Szkoła Ramon Ironi. Ze szkół religijnych są tutaj: Szkołą REligijna Netiw Zwulun, Wyższa Szkoła Jesziwa, Szkołą Religijna Masu’ot Neria i Szkołą Religijna Nicanim.

Sport[edytuj | edytuj kod]

W Modi’in znajduje się drużyna baseballu Modi’in Miracle, prowadząca rozgrywki w Izraelskiej Lidze Baseballa[5].

W dzielnicy Makkabbim wybudowano duże Centrum Sportowe Makkabbim, w którym znajduje się szkoła sportowa, liczne sale treningowe, stadion sportowy, korty tenisowe oraz basen pływacki.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Największą tutejszą atrakcją turystyczną jest Rezerwat Przyrody Biblijnej Izraela – Neot Kedumim (ang. The Biblical Landscape Reserve in Israel – Neot Kedumim), w którym zgromadzono rośliny, drzewa, faunę i florę biblijną. Podczas ważnych żydowskich świąt wielu Izraelczyków odwiedza teren parku, w którym przygotowuje się na tę okazję liczne imprezy okolicznościowe. Jest to także popularne miejsce do organizowania ślubów i innych rodzinnych uroczystości[6].

W obszarze Modi’in Żydowski Fundusz Narodowy zrealizował olbrzymi projekt i zasadził wielki obszar lasu Ben Szemen. Urządzono tutaj liczne tereny piknikowe i poprowadzone wiele szlaków turystycznych. W leśnym amfiteatrze są organizowane koncerty muzyczne i przedstawienia teatralne. Las Ben Szemen posiada także niezwykłą tajlandzką pagodę, która była prezentem od króla Tajlandii z okazji 50-lecia państwa Izraela[7].

Przy pobliskim moszawie Shilat odkryto grobowce, które są tradycyjnie uznawane jako miejsce pochowania członków rodu Machabeuszy. Co roku wielu Żydów spotyka się tutaj, by obchodzić święto Chanuka[8].

Rejon Madi’in jest także popularnym miejscem obserwowania ptaków przez ornitologów[9].

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Wzdłuż wschodniej granicy miasta przebiega droga ekspresowa nr 3 ISR-HW-3.svg (Aszkelon-Modi’in-Makkabbim-Re’ut). Wzdłuż północnej granicy miasta przebiega droga nr ISR-HW-443.svg, którą jadąc na północny zachód można dojechać do wioski Mewo Modi’im, natomiast jadąc na wschód wjeżdża się na terytorium Autonomii Palestyńskiej do wioski Bet Choron. Droga nr 446 ISR-HW-446.svg prowadzi na północ do moszawów Shilat, Kefar Rut i wioski Lapid. W kierunku południowo-zachodnim odchodzi droga nr 431 ISR-HW431.png, którą można dojechać do autostrady nr 1 ISR-FW-1.svg (Tel AwiwJerozolima). Lokalną drogą można dojechać do położonych na południu kibucu Sza’alwim i wioski Nof Ajjalon.

W mieście znajdują się dwie stacje kolejowe: Modi’in Merkaz i Paatei Modi’in. Od września 2007 pociągi z Modi’in-Makbim-Re’ut dojeżdżają do Naharijji, Hajfy i Tel Awiwu. Istnieje bezpośrednie połączenie kolejowe Rakewet Jisra’el z międzynarodowym lotniskiem im. Ben Guriona. Trwa planowanie i budowa linii szybkiej kolei, która połączy Modi’in z Tel Awiwem i Jerozolimą. Otwarcie nowej linii jest planowane na 2016 rok.

Ludzie związani z Modi’in-Makkabbim-Re’ut[edytuj | edytuj kod]

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Modi’in – background and history (ang.). W: Ancient Modi’in [on-line]. [dostęp 2008-12-15].
  2. Shimon Gibson. „ASOR – American Schools of Oriental Research Newsletter”. 49, s. 16-17, 1999 (ang.). [dostęp 2008-12-14]. 
  3. Was building city of Modi’in a mistake? (ang.). W: Ha-Arec [on-line]. [dostęp 2008-12-15].
  4. Israel Central Bureau of Statistics (ang.). [dostęp 2008-05-02].
  5. Modi’in Miracle (ang.). W: Israel Baseball League [on-line]. [dostęp 2008-12-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (21 listopada 2008)].
  6. The Biblical Landscape Reserve in Israel – Neot Kedumim (ang.). W: The Biblical Landscape Reserve in Israel – Neot Kedumim [on-line]. [dostęp 2008-12-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (11 grudnia 2008)].
  7. Recreation areas (ang.). W: Recreation in and around Modi’in [on-line]. [dostęp 2008-12-15].
  8. Modi’in (ang.). W: Christian Travel Study Programs [on-line]. [dostęp 2008-12-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (9 października 2007)].
  9. Modi’in (ang.). W: Birds in the Modi’in area [on-line]. [dostęp 2008-12-15].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]