Zły Mikołaj 2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zły Mikołaj 2
Bad Santa 2
Gatunek

komedia kryminalna

Data premiery

23 listopada 2016

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

92 min

Reżyseria

Mark Waters

Scenariusz

Johnny Rosenthal
Shauna Cross

Główne role

Billy Bob Thornton
Kathy Bates
Tony Cox
Christina Hendricks
Brett Kelly

Muzyka

Lyle Workman

Zdjęcia

Theo van de Sande

Montaż

Travis Sittard

Produkcja

Geyer Kosinski
Andrew Gunn

Wytwórnia

Miramax
Ingenious Media
Media Talent Group
Gunn Films

Dystrybucja

Broad Green Pictures

Poprzednik

Zły Mikołaj

Zły Mikołaj 2 (ang. Bad Santa 2) – amerykańska komedia kryminalna z 2016 roku w reżyserii Marka Watersa[1]. Kontynuacja Złego Mikołaja z 2003 roku[2].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

13 lat później po wydarzeniach z pierwszego filmu Willie Soke wciąż jest w depresji, zdenerwowany brakiem swego „szczęśliwego zakończenia”. Gdy zamierza popełnić samobójstwo, nieoczekiwanie odwiedza go Thurman, który właśnie skończył 21 lat. Thurman dostarcza Williemu paczkę pochodzącą od Marcusa, który został wypuszczony na wolność z powodu przepełnionego więzienia. Marcus mówi Williemu o okazji zarobku w Chicago poprzez napad, lecz nie chce ujawnić nazwiska swojego kontaktu.

Gdy pod fałszywymi nazwiskami przybywają do Chicago, Willie jest zirytowany faktem, że celem rabunku jest organizacja charytatywna i to jego matka Sunny jest kontaktem Marcusa. Willie niechętnie zgadza się na sojusz, ponieważ Sunny cierpi na wczesne stadia choroby Parkinsona. Po kilku dniach pracy jako Święty Mikołaj, Willie zostaje aresztowany po pobiciu innego Mikołaja biorąc go za pedofila. Zostaje zwolniony za kaucją dzięki jednej z założycielek organizacji, Diane pod warunkiem uczestnictwa z nią w spotkaniach AA. Mąż Diane, Regent zdradzający ją ze swoją sekretarką, nakazuje głównemu ochroniarzowi Dorfmanowi śledzić Williego, podejrzewając Diane o romans.

Tymczasem Marcus, po wykonaniu zwiadu, próbuje bezskutecznie uwieść ochroniarkę Ginę, celem zdobycia kluczy do biura Regenta, gdzie przechowywany jest sejf ze zbiórkami pieniędzy. Willie nawiązuje stosunki seksualne z Diane, a i jego relacja z Sunny się polepsza. Do Chicago przybywa też Thurman. Willie chce go spławić, lecz dowiaduje się, że ojciec Thurmana go porzucił, a babcia zmarła dwa lata temu i Willie jest jego jedyną namiastką rodziny. Zostawia go w schronisku w organizacji, gdzie Thurman dołącza do chóru dziecięcego.

Następnego dnia szajka rozpoczyna napad. Jednocześnie Willie jest obecny podczas koncertu chóru, co obiecał Thurmanowi. Po zdobyciu sejfu Sunny ujawnia, że od początku chciała zdradzić swych partnerów i po postrzeleniu Marcusa ucieka. Willie ściga i dopada ją na imprezie plenerowej, krzycząc że pieniądze z łupu są bardziej potrzebne dzieciom. Sunny chce zastrzelić syna, którego ratuje Thurman postrzelony w pośladek. Zarówno Sunny, jak i Willie zostają aresztowani, ale Williemu nie stawia się zarzutów z powodu jego pomocy w złapaniu matki. Willie wkrótce potem podejmuje pracę jako woźny w organizacji charytatywnej i akceptuje Thurmana jako rodzinę.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pamela McClintock, Pamela McClintock, Billy Bob Thornton’s ‘Bad Santa 2’ Lands ‘Mean Girls’ Director (Exclusive), The Hollywood Reporter, 3 listopada 2015 [dostęp 2022-01-04] (ang.).
  2. a b Jeff Sneider: Billy Bob Thornton Returns for ‘Bad Santa 2'; Miramax, Broad Green to Co-Finance. The Wrap, 2015-10-29. [dostęp 2022-01-05]. (ang.).
  3. a b c Borys Kit, Kathy Bates Joins Billy Bob Thornton in ‘Bad Santa 2’ (Exclusive), The Hollywood Reporter, 19 listopada 2015 [dostęp 2022-01-04] (ang.).
  4. Patrick Hipes, Christina Hendricks Joins ‘Bad Santa 2’, Deadline, 6 stycznia 2016 [dostęp 2022-01-04] (ang.).
  5. a b c d Ross A. Lincoln, Shooting Begins On ‘Bad Santa 2′; MarVista Lands Zoe Cassavetes’ ‘Day Out Of Days’, Deadline, 12 stycznia 2016 [dostęp 2022-01-04] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]