Za Czarną Rzeką

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Za Czarną Rzeką
Beyond the Black River
Hugh Rankin - Beyond the Black River.jpg
Autor Robert E. Howard
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data I wyd. maj 1935
Typ utworu opowiadanie fantasy
poprzednia
Conan złoczyńca
następna
Krwawy księżyc

Za Czarną Rzeką (Beyond the Black River) – opowiadanie Roberta E. Howarda z gatunku magii i miecza opublikowane w maju i czerwcu 1935 roku w czasopiśmie "Weird Tales".

Jest czternastą częścią cyklu opowiadań fantasy tego autora, których bohaterem jest potężny wojownik ery hyboryjskiejConan z Cymerii. Treścią opowiadania jest pobyt Conana na pograniczu aquilońsko-piktyjskim.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Conan wstępuje do strzegących kolonizowanych obszarów pogranicza piktyjskiego wojsk bythuńskich, będących na służbie królestwa Aquilonii. Od pewnego czasu wśród Piktów działa szaman Zogar Sag, gromadzący wokół siebie kolejne plemiona. W trakcie jednego z patroli Conan spotyka Balthusa, młodego osadnika, wspólnie z którym walczy z Piktami. Balthus dołącza też do oddziału, z którym Conan wyrusza by zabić Zogar Saga. Jednak wyprawa kończy się fiaskiem, oddział wpada w pułapkę, zaś Balthus dostaje się do niewoli i ma być złożony w ofierze jednemu z pradawnych stworów, które przywołał Zogar Sag. Ratuje go Conan i wspólnie wyruszają, aby ostrzec osadników przed wyruszającą ku nim inwazją Piktów. Spóźniają się jednak i aby ocalić osadników, Balthus staje samotnie do walki, zabijając wielu Piktów. Ostatecznie ginie, lecz osadników udaje się ewakuować dzięki Conanowi.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Za Czarną Rzeką uchodzi za jedno z najlepszych opowiadań o Conanie napisanych przez Howarda. Autor nawiązał tu do klasycznej sytuacji występującej w westernach, z obroną niewielkiego fortu przed dużym oddziałem dzikich włącznie. Jedyny raz w dziejach opowieści o Conanie pojawił się tutaj epilog, opisujący z perspektywy czasu wydarzenia, które rozegrały się po zakończeniu zasadniczej akcji opowiadania.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz opowiadanie Za Czarną Rzeką wydrukowane zostało w magazynie Weird Tales, w dwóch częściach – w maju i czerwcu 1935. W wersji książkowej po raz pierwszy opowiadanie pojawiło się w zbiorku King Conan w 1953[1].

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Komiks na podstawie Za Czarną Rzeką ukazał się w 1978 w ramach serii The Savage Sword of Conan wydawnictwa Marvel Comics. Autorem scenariusza był Don Glut, zaś rysunków John Buscema[2].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Robert E. Howard Conan Barbarzyńca, Rea, Warszawa, 2011

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy