Za Czarną Rzeką

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Za Czarną Rzeką
Beyond the Black River
Ilustracja
Autor Robert E. Howard
Typ utworu opowiadanie fantasy
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data wydania maj 1935

Za Czarną Rzeką (Beyond the Black River) – opowiadanie Roberta E. Howarda z gatunku magii i miecza opublikowane w maju i czerwcu 1935 roku w czasopiśmie "Weird Tales".

Jest czternastą częścią cyklu opowiadań fantasy tego autora, których bohaterem jest potężny wojownik ery hyboryjskiejConan z Cymerii. Treścią opowiadania jest pobyt Conana na pograniczu aquilońsko-piktyjskim.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Conan wstępuje do strzegących kolonizowanych obszarów pogranicza piktyjskiego wojsk bythuńskich, będących na służbie królestwa Aquilonii. Od pewnego czasu wśród Piktów działa szaman Zogar Sag, gromadzący wokół siebie kolejne plemiona. W trakcie jednego z patroli Conan spotyka Balthusa, młodego osadnika, wspólnie z którym walczy z Piktami. Balthus dołącza też do oddziału, z którym Conan wyrusza by zabić Zogar Saga. Jednak wyprawa kończy się fiaskiem, oddział wpada w pułapkę, zaś Balthus dostaje się do niewoli i ma być złożony w ofierze jednemu z pradawnych stworów, które przywołał Zogar Sag. Ratuje go Conan i wspólnie wyruszają, aby ostrzec osadników przed wyruszającą ku nim inwazją Piktów. Spóźniają się jednak i aby ocalić osadników, Balthus staje samotnie do walki, zabijając wielu Piktów. Ostatecznie ginie, lecz osadników udaje się ewakuować dzięki Conanowi.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Za Czarną Rzeką uchodzi za jedno z najlepszych opowiadań o Conanie napisanych przez Howarda. Autor nawiązał tu do klasycznej sytuacji występującej w westernach, z obroną niewielkiego fortu przed dużym oddziałem dzikich włącznie. Jedyny raz w dziejach opowieści o Conanie pojawił się tutaj epilog, opisujący z perspektywy czasu wydarzenia, które rozegrały się po zakończeniu zasadniczej akcji opowiadania.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz opowiadanie Za Czarną Rzeką wydrukowane zostało w magazynie Weird Tales, w dwóch częściach – w maju i czerwcu 1935. W wersji książkowej po raz pierwszy opowiadanie pojawiło się w zbiorku King Conan w 1953[1].

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Komiks na podstawie Za Czarną Rzeką ukazał się w 1978 w ramach serii The Savage Sword of Conan wydawnictwa Marvel Comics. Autorem scenariusza był Don Glut, zaś rysunków John Buscema[2].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Robert E. Howard Conan Barbarzyńca, Rea, Warszawa, 2011

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]