Zabawa w chowanego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy zabawy. Zobacz też: Zabawa w chowanego – polski film obyczajowy z 1984 roku.
Zabawa w chowanego
Ilustracja
Dzieci bawiące się w chowanego w lesie.
Liczba graczy od 2 do kilkudziesięciu
Zalecenia wiekowe 3+
Czas przygotowania brak
Czas gry średnio kilka-kilkanaście minut na rundę
Złożoność reguł znikoma
Elementy strategii znikome
Wymagane umiejętności szybkość, zwinność, zręczność (czasami też elementy strategii)

Zabawa w chowanegozabawa dla dzieci, polegająca na szukaniu się nawzajem na wyznaczonym wcześniej terenie. Jedną z rozbudowanych odmian tej gry są podchody.

Zasady[edytuj | edytuj kod]

Istnieją modyfikacje tej zabawy – jednak podstawowa jej wersja polega na tym, iż jedna osoba (lub grupa osób) zasłania oczy i odlicza, w tym czasie reszta uczestników zabawy ma za zadanie schować się przed szukającym. Kiedy osoba już policzyła, mówi głośno hasło szukam, żeby było słychać to głośno w promieniu całego terenu. Wygrywa ta osoba, która została znaleziona najpóźniej. Osoba znaleziona jako pierwsza – staje się szukającym w następnej rundzie.

Jedna z modyfikacji tej gry polega na tym, że gracz (grupa), który szuka, ma prawo odliczać w wyznaczonym miejscu, które jest tzw. klepanką. Klepanka jest miejscem, przy którym gracze chowający się mogą się zaklepać. Zaklepanie polega na dotknięciu klepanki mówiąc głośno: Raz dwa trzy za siebie, co oznacza, że gracz już nie będzie szukać w następnej rundzie i wygrał z szukającym. Gracz szukający – jeżeli znalazł jakąś osobę w grze – musi również ją zaklepać, ale mówiąc imię znalezionej osoby (np.: raz dwa trzy Artur). Takie reguły zmieniają strategię gry i doprowadzają do tego, że gracz musi zobaczyć osobę na tyle dobrze, żeby mogła już wiedzieć, kto to właściwie jest.

Miejsca do zabawy[edytuj | edytuj kod]

Dom mieszkalny[edytuj | edytuj kod]

Dom mieszkalny jest najczęstszym polem gry odmian chowanego przeznaczonych dla małych dzieci. Miejscem do ukrycia mogą być meble, zasłony, schowki na szczotki itd.

Podwórze[edytuj | edytuj kod]

Zazwyczaj na dworze gra odbywa się na zdecydowanie większym terenie niż w środku domu. W dodatku w grze może panować większa strategia, jeżeli gracze grają na klepanki i biegną dookoła domu. Wariant jest ten szczególnie przeznaczony dla młodzieży. Na wsi miejscem do ukrycia może być np. stodoła.

Las[edytuj | edytuj kod]

Las

Ze względu na spory obszar oraz wiele możliwości "schowania się" las jest bardzo dobrym miejscem do zabawy w chowanego. Niektóre warianty tej gry w lesie polegają na tym, że gra się po zmroku, a szukający wyposażony jest w latarkę (ta wersja, ze względu na spore ryzyko zagubienia, przeznaczona jest głównie dla dorosłych).