Zabawa w chowanego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zabawa w chowanego
Ilustracja
Dzieci bawiące się w chowanego w lesie
Liczba graczy

od 2 do kilkunastu

Zalecenia wiekowe

3+

Czas przygotowania

brak

Czas gry

średnio kilka-kilkanaście minut na rundę

Złożoność reguł

znikoma

Elementy strategii

znikome

Wymagane umiejętności

szybkość, zwinność, zręczność (czasami też elementy strategii)

Zabawa w chowanegozabawa dla dzieci, polegająca na szukaniu się nawzajem na wyznaczonym wcześniej terenie. Jedną z rozbudowanych odmian tej gry są podchody.

Zasady gry[edytuj | edytuj kod]

Istnieją różne odmiany tej zabawy, jednak podstawowa jej wersja polega na tym, iż jedna osoba (lub grupa osób) zasłania oczy i odlicza, a reszta uczestników ma za zadanie schować się w tym czasie przed szukającym. Kiedy szukający skończy liczenie, mówi głośno hasło „szukam” i zaczyna szukać pozostałych grających. Wygrywa ta osoba, która zostanie znaleziona jako ostatnia. Osoba znaleziona jako pierwsza staje się szukającym w następnej rundzie.

W jednej z modyfikacji gry osoba (grupa) szukająca ma prawo odliczać w wyznaczonym miejscu, które jest tzw. „klepanką”. „Klepanka” jest miejscem, przy którym gracze chowający się mogą się „zaklepać”, tj. dotknąć jej, mówiąc głośno: „raz, dwa, trzy, za siebie”. Oznacza to, że gracz nie już będzie szukać w następnej rundzie i wygrał z szukającym. Gracz szukający – jeżeli znalazł jakąś osobę w grze – musi również ją „zaklepać”, ale mówiąc imię znalezionej osoby (np.: „raz, dwa, trzy, Artur”). Takie reguły zmieniają strategię gry i nakazują szukającemu dostatecznie uważne przyjrzenie się danej osobie, by móc ją rozpoznać. Jeżeli gracz nie „zaklepie”, albo nie przyjdzie do 20 minut, gra jest anulowana. Gracz, który nie zdążył, szuka w następnej rundzie.

Miejsca do zabawy[edytuj | edytuj kod]

Dom mieszkalny[edytuj | edytuj kod]

Dom mieszkalny jest najczęstszym polem gry odmian chowanego przeznaczonych dla małych dzieci. Miejscem do ukrycia mogą być meble, zasłony, schowki na szczotki itd.

Podwórko[edytuj | edytuj kod]

Zazwyczaj na dworze gra odbywa się na zdecydowanie większym terenie niż w środku domu. W dodatku w grze może panować większa strategia, jeżeli gracze grają na klepanki i biegną dookoła domu. Wariant jest ten szczególnie przeznaczony dla młodzieży. Na wsi miejscem do ukrycia może być np. stodoła.

Las[edytuj | edytuj kod]

Las

Ze względu na spory obszar oraz wiele możliwości „schowania się” las jest bardzo dobrym miejscem do zabawy w chowanego. Niektóre warianty tej gry w lesie polegają na tym, że gra się po zmroku, a szukający wyposażony jest w latarkę (ta wersja, ze względu na spore ryzyko zagubienia, przeznaczona jest głównie dla dorosłych).