Zabawa w chowanego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zabawa w chowanego
Ilustracja
Dzieci bawiące się w chowanego w lesie
Liczba graczy

od 2 do kilkunastu

Zalecenia wiekowe

3+

Czas przygotowania

brak

Czas gry

średnio kilka-kilkanaście minut na rundę

Złożoność reguł

znikoma

Elementy strategii

znikome

Wymagane umiejętności

szybkość, zwinność, zręczność (czasami też elementy strategii)

Zabawa w chowanegozabawa dla dzieci, polegająca na szukaniu się nawzajem na wyznaczonym wcześniej terenie. Jedną z rozbudowanych odmian tej gry są podchody.

Zasady gry[edytuj | edytuj kod]

Istnieją modyfikacje tej zabawy – jednak podstawowa jej wersja polega na tym, iż jedna osoba (lub grupa osób) zasłania oczy i odlicza, w tym czasie reszta uczestników zabawy ma za zadanie schować się przed szukającym. Kiedy osoba już policzyła, mówi głośno hasło szukam, żeby było słychać to głośno w promieniu całego terenu. Wygrywa ta osoba, która została znaleziona najpóźniej. Osoba znaleziona jako pierwsza – staje się szukającym w następnej rundzie.

Jedna z modyfikacji tej gry polega na tym, że gracz (grupa), który szuka, ma prawo odliczać w wyznaczonym miejscu, które jest tzw. klepanką. Klepanka jest miejscem, przy którym gracze chowający się mogą się zaklepać. Zaklepanie polega na dotknięciu klepanki, mówiąc głośno: Raz dwa trzy za siebie, co oznacza, że gracz już nie będzie szukać w następnej rundzie i wygrał z szukającym. Gracz szukający – jeżeli znalazł jakąś osobę w grze – musi również ją zaklepać, ale mówiąc imię znalezionej osoby (np.: raz dwa trzy Artur). Takie reguły zmieniają strategię gry i doprowadzają do tego, że gracz musi zobaczyć osobę na tyle dobrze, żeby mogła już wiedzieć, kto to właściwie jest. Jeżeli gracz nie zaklepie albo nie przyjdzie do 20 minut, gra jest anulowana. Gracz, który nie zdążył, szuka w następnej rundzie.

Miejsca do zabawy[edytuj | edytuj kod]

Dom mieszkalny[edytuj | edytuj kod]

Dom mieszkalny jest najczęstszym polem gry odmian chowanego przeznaczonych dla małych dzieci. Miejscem do ukrycia mogą być meble, zasłony, schowki na szczotki itd.

Podwórko[edytuj | edytuj kod]

Zazwyczaj na dworze gra odbywa się na zdecydowanie większym terenie niż w środku domu. W dodatku w grze może panować większa strategia, jeżeli gracze grają na klepanki i biegną dookoła domu. Wariant jest ten szczególnie przeznaczony dla młodzieży. Na wsi miejscem do ukrycia może być np. stodoła.

Las[edytuj | edytuj kod]

Las

Ze względu na spory obszar oraz wiele możliwości „schowania się” las jest bardzo dobrym miejscem do zabawy w chowanego. Niektóre warianty tej gry w lesie polegają na tym, że gra się po zmroku, a szukający wyposażony jest w latarkę (ta wersja, ze względu na spore ryzyko zagubienia, przeznaczona jest głównie dla dorosłych).