Zabezpieczenie zwarciowe
Wygląd
Zabezpieczenie zwarciowe – zabezpieczenie elektroenergetyczne chroniące zabezpieczane elementy systemu elektroenergetycznego przed skutkami zwarć.
Wyróżnić można zabezpieczenia zwarciowe podstawowe i rezerwowe.
- zabezpieczenie zwarciowe podstawowe powinno eliminować zwarcia powstałe w obrębie strefy objętej tym zabezpieczeniem w czasie możliwie najkrótszym, a jeśli to możliwe nawet bezzwłocznie. Do grupy tej można zaliczyć zabezpieczenia, które spełniają jednocześnie dwie funkcje: funkcję zabezpieczenia podstawowego danego elementu oraz funkcję rezerwowego zwłocznego sąsiednich elementów (tzw. rezerwa zdalna). Do zabezpieczeń tych należą zabezpieczenia nadprądowe zwłoczne oraz zabezpieczenia odległościowe.
- Zabezpieczenie zwarciowe rezerwowe zwłoczne powinno działać po upływie najkrótszego czasu, niezbędnego do stwierdzenia, że zabezpieczenie podstawowe danego elementu z jakiegokolwiek powodu nie zadziałało. Do tej grupy można zaliczyć zabezpieczenia, które z uwagi na zasadę działania spełniają jedynie rolę zabezpieczenia podstawowego. Do zabezpieczeń tych należą zabezpieczenia nadprądowe bezzwłoczne oraz zabezpieczenia różnicowe.
Jest wymagane z definicji w każdym obwodzie elektrycznym i to na początku, w miejscu wyprowadzenia lub odgałęzienia obwodu, a także w miejscach, w których następuje zmniejszenie obciążalności zwarciowej przewodów (zmniejszenie przekroju żył lub zmiana budowy przewodów).
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Praca zbiorowa: Instalacje elektryczne i teletechniczne - Poradnik montera i inżyniera elektryka, Wyd. Verlag Dashöfer, Warszawa 2001, ISBN 978-83-88285-11-0.
- Praca zbiorowa: Warunki techniczne wykonania i odbioru instalacji elektrycznych w praktyce, Wydawnictwo Verlag Dashofer, Warszawa 2008, ISBN 83-88285-83-1.