Zachylnik błotny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zachylnik błotny
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Podkrólestwo naczyniowe
Klad monilofity
Klasa paprocie
Rząd paprotkowce
Rodzina zachylnikowate
Rodzaj zachylnik
Gatunek zachylnik błotny
Nazwa systematyczna
Thelypteris palustris Schott
Gen. fil. t. 10. 1834
Synonimy

Dryopteris thelypteris (L.) A. Gray.

Zachylnik błotny, nerecznica błotna, telipterys błotny (Thelypteris palustris) – gatunek należący do rodziny zachylnikowatych. Występuje w północnej Eurazji i Ameryce Północnej. W środkowej i południowej Afryce i na Nowej Zelandii występuje Dryopteris thelypteris var. squamuligerum Schltr.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Liść

Roślina osiąga od 30 do 60 cm wysokości. Kłącze czołgające się. Liście 2-krotnie pierzaste, w zarysie lancetowate, u nasady słabo zwężone, jasnozielone, młode pod spodem pokryte rzadkimi łuskami i gruczołowatymi włoskami, rozwinięte gładkie i bez włosów. Odcinki 1 rzędu równowąskolancetowate, u nasady silnie zwężone, głęboko pierzastosieczne. Odcinki 2 rzędu całobrzegie, lancetowate. Na dychotomicznie rozgałęzionych nerwach końcowych osadzone są kupki. Zawijki drobne.

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

Jest to roślina trwała. Występuje od lipca do sierpnia na bagnach, bagnistych łąkach, w olszynach, częsta na niżu, w górach rzadsza. Wraz z trzciną lub pałką jest gatunkiem charakterystycznym zespołu Thelypteridi-Phragmitetum (pło nerecznicowe).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Smith, A. R., K. M. Pryer, E. Schuettpelz, P. Korall, H. Schneider & P. G. Wolf: A classification for extant ferns (ang.). Taxon 55(3): 705–731, 2006. [dostęp 2009-11-13].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Bolesław Broda, Jakub Mowszowicz: Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych. Warszawa: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1973.