Zaginiony (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zaginiony
Baltagul
Autor

Mihail Sadoveanu

Typ utworu

powieść

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Rumunia

Język

rumuński

Data wydania

1930

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1960

Wydawca

Państwowy Instytut Wydawniczy

Przekład

Rajmund Florans

Zaginiony (rum.: Baltagul) - powieść rumuńskiego pisarza Mihaila Sadoveanu, wydana drukiem w listopadzie 1930 r. Na podstawie powieści Mircea Mureșan wyreżyserował w 1969 r. film pod tym samym tytułem (zob. Zaginiony).

Główną postacią powieści jest Wiktoria Lipan (oryg. rum. Vitoria Lipan), chłopka, góralka, żona bogatego pasterza, prowadzącego rozległe interesy w całej okolicy. Pewnego roku, w listopadzie jej mąż Nikifor Lipan (org rum. Nechifor Lipan), wyjeżdża, jak zwykle, w interesach i nie wraca. Mijają miesiące, Wiktoria próbując się dowiedzieć, co się stało z jej mężem, pisze list do syna, przebywającego w górach na wypasie owiec i wzywa go do siebie. Zwraca się z prośbą o radę do kapłana, ojca Danila Milies, potem wiejskiej wróżbiarki Marandy, wreszcie postanawia sama poszukać męża. Wraz z synem wiosną następnego roku wyrusza w podróż śladami zaginionego męża.

Utwór uchodzi za jedną z najlepszych powieści obyczajowych Mihaila Sadoveanu[1]. Krytycy literatury dostrzegają bogatą warstwę obyczajową powieści, celną charakterystykę postaci, dyskretny humor[1]. Wskazywane są również inspiracje folklorem rumuńskim, a sama powieść bywa nazywana epickim odpowiednikiem ballady pasterskiej[2] Choć sam utwór mocno jest osadzony w tradycyjnej, rzeczywistości społeczeństwa patriarchalnego, formalnie wykracza poza tradycyjne konwencje powieści chłopskiej, ze względu na wykorzystanie pewnych elementów i chwytów literackich charakterystycznych raczej dla utworów kryminalnych. Z tego też względu Danuta Bieńkowska określiła powieść romansem kryminalnym w chłopskim stylu[1].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Danuta Bieńkowska, Literatura rumuńska, [w:] Dzieje literatur europejskich, t. 1, pod red. W. Floryana, Warszawa 1977, s. 1112-1113.
  • Halina Mirska-Lasota, Mały słownik pisarzy rumuńskich, Warszawa 1975, s. 152

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Danuta Bieńkowska: Literatura rumuńska. s. 1112-1113.
  2. H. Mirska-Lasota, Mały słownik pisarzy rumuńskich, Warszawa 1975, s. 152.