Zaginiony (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zaginiony
Baltagul
Autor Mihail Sadoveanu
Miejsce wydania Rumunia
Język rumuński
Data I wyd. 1930
Typ utworu powieść
Data I wyd. polskiego 1960
Pierwszy wydawca polski Państwowy Instytut Wydawniczy
Przekład Rajmund Florans

Zaginiony – powieść (rumuński: Baltagul) rumuńskiego pisarza Mihaila Sadoveanu, wydana drukiem w listopadzie 1930 r. Na podstawie powieści Mircea Mureşan wyreżyserował w 1969 r. film pod tym samym tytułem (zob. Zaginiony).

Główną postacią powieści jest Wiktoria Lipan (oryg. rum. Vitoria Lipan), chłopka, góralka, żona bogatego pasterza, prowadzącego rozległe interesy w całej okolicy. Pewnego roku, w listopadzie jej mąż Nikifor Lipan (org rum. Nechifor Lipan), wyjeżdża, jak zwykle, w interesach i nie wraca. Mijają miesiące, Wiktoria próbując się dowiedzieć, co się stało z jej mężem, pisze list do syna, przebywającego w górach na wypasie owiec i wzywa go do siebie. Zwraca się z prośbą o radę do kapłana, ojca Danila Milies, potem wiejskiej wróżbiarki Marandy, wreszcie postanawia sama poszukać męża. Wraz z synem wiosną następnego roku wyrusza w podróż śladami zaginionego męża.

Utwór uchodzi za jedną z najlepszych powieści obyczajowych Mihaila Sadoveanu[1]. Krytycy literatury dostrzegają bogatą warstwę obyczajową powieści, celną charakterystykę postaci, dyskretny humor[1]. Wskazywane są również inspiracje folklorem rumuńskim, a sama powieść bywa nazywana epickim odpowiednikiem ballady pasterskiej[2] Choć sam utwór mocno jest osadzony w tradycyjnej, rzeczywistości społeczeństwa patriarchalnego, formalnie wykracza poza tradycyjne konwencje powieści chłopskiej, ze względu na wykorzystanie pewnych elementów i chwytów literackich charakterystycznych raczej dla utworów kryminalnych. Z tego też względu Danuta Bieńkowska określiła powieść romansem kryminalnym w chłopskim stylu[1].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Danuta Bieńkowska, Literatura rumuńska, [w:] Dzieje literatur europejskich, t. 1, pod red. W. Floryana, Warszawa 1977, s. 1112-1113.
  • Halina Mirska-Lasota, Mały słownik pisarzy rumuńskich, Warszawa 1975, s. 152

Przypisy

  1. a b c Danuta Bieńkowska: Literatura rumuńska. s. 1112-1113.
  2. H. Mirska-Lasota, Mały słownik pisarzy rumuńskich, Warszawa 1975, s. 152.