Zakład Karny w Sztumie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Zakład Karny Sztum)
Zakład Karny w Sztumie
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Sztum

Adres

82-400 Sztum
ul. Nowowiejskiego 14

Rodzaj

zakład karny

Jednostka nadrzędna

OISW Bydgoszcz

Przeznaczenie

typu zamkniętego, przeznaczony dla mężczyzn recydywistów

Kierownictwo jednostki

dyrektor płk Marian Szałkowski

Pojemność

1050 (14. miejsce wśród jednostek penitencjarnych w Polsce)

Data powstania

1910

Położenie na mapie Sztumu
Mapa konturowa Sztumu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Zakład Karny w Sztumie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Zakład Karny w Sztumie”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Zakład Karny w Sztumie”
Położenie na mapie powiatu sztumskiego
Mapa konturowa powiatu sztumskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Zakład Karny w Sztumie”
Położenie na mapie gminy Sztum
Mapa konturowa gminy Sztum, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Zakład Karny w Sztumie”
Ziemia53°55′19″N 19°02′01″E/53,922058 19,033728

Zakład Karny w Sztumiezakład karny znajdujący się w Sztumie, jednostka typu zamkniętego przeznaczona dla mężczyzn-recydywistów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1910 r. pruski Zarząd Więziennictwa w Berlinie ogłosił przetarg na budowę Centralnego i Młodzieżowego Więzienia dla Prus Wschodnich oraz Zachodnich. Przetarg wygrało miasto Sztum. Kompleks więzienny został oddany do użytku w 1914 r. Składał się on z gmachu dla administracji, kościoła i pawilonu mieszkalnego, w którym mogło być osadzonych 400 więźniów. Wszystko to otaczał mur sięgający 4 m. Zakład funkcjonował w systemie celkowym – pawilon mieszkalny zbudowany był na planie krzyża z dużą liczbą pojedynczych cel.

W okresie stalinizmu w latach 1949–1953 więzienie było przepełnione, w 501 celach mieściło się do 6000 więźniów[1].

W 1957 r. skierowano do Sztumu więźniów młodocianych i pierwszy raz karanych. Powstał Zbiorczy Zakład Szkolny ze Szkołą Podstawową, Szkołą Zawodową dla pracujących, z Technikum Mechanicznym i Średnim Studium Zawodowym z maturą[1].

Od 1984 r. funkcjonowało jako zakład dla dorosłych mężczyzn, recydywistów[1].

Od 1992 r. Zakład Karny w Sztumie i Sztumskie Centrum Kultury organizują Ogólnopolski Przegląd Sztuki Więziennej. Od 2004 r. także o zasięgu międzynarodowym (Międzynarodowy Przegląd …)[2][3]. Odbywa się on w wielu kategoriach[4]:

 • artystycznej – m.in. rzeźba, malarstwo, rysunek, rękodzieło, film, muzyka, teatr;
 • literackiej – m.in. poezja, proza, satyra (mogą w niej startować jedynie więźniowie przebywający w polskich jednostkach penitencjarnych)[5]

9 października 2011 r. ówczesny dyrektor więzienia Andrzej G. zasztyletował niepełnosprawnego więźnia[6].

Oddziały[edytuj | edytuj kod]

W zakładzie funkcjonują oddziały:

 • dla osadzonych stwarzających poważne zagrożenie społeczne albo poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa jednostki penitencjarnej;
 • typu półotwartego;
 • terapeutyczny dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo.

Budynek mieszkalny zbudowany jest z czterech centralnie połączonych czterokondygnacyjnych skrzydeł, oznaczonych symbolami literowymi: A, B, C, D (A – od czoła zakładu, B – po lewej stronie, C – z tyłu, D – po prawej stronie). W części A znajduje się administracja jednostki. Skrzydła zespolone są łącznikiem E, od którego odchodzi wejście do piwnic i kotłowni olejowej oraz wejścia na koła spacerowe i place gospodarcze. Po obu stronach korytarzy w pawilonach mieszkalnych znajdują się galerie z poręczami i siatkami zabezpieczającymi z dostępem do cel mieszkalnych.

Pozostałe zabudowania, połączone częściowo z budynkiem centralnym, usytuowane są głównie wzdłuż przednich murów zakładu i stanowią zaplecze dla: działu ewidencji, finansowego, ochrony, kwatermistrzowskiego, izby chorych, oddziału półotwartego, pralni, magazynów oraz kuchni. Na terenie zakładu funkcjonuje Centrum Kształcenia Ustawicznego – budynek za skrzydłem C, tuż przy tylnym murze zakładu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Opis jednostki, Służba Więzienna.
 2. Kamil Dobrzyński, Aktualności - 29. Ogólnopolski Przegląd Sztuki Więziennej [online], Służba Więzienna, 5 czerwca 2020.
 3. Sławomir Sidorowicz, Grupa teatralna Piktogram: Teatr reżyserski Floriana Staniewskiego, „Pamiętnik Teatralny”, 68 (2), 2019, s. 82, 88, DOI10.36744/pt.79, ISSN 2658-2899 [dostęp 2023-03-30] (pol.).
 4. Sławomir Sidorowicz, Aktualności - Ogólnopolski Przegląd Sztuki Więziennej Sztum 2022 [online], Służba Więzienna, 2022.
 5. 20 Ogólnopolski i 8 Międzynarodowy Przegląd Sztuki Więziennej w Sztumie. sw.gov.pl, 2011-06-13. [dostęp 2012-04-01]. (pol.).
 6. Dyrektor więzienia, który zabił skazanego, był niepoczytalny [online], Gazeta.pl, 26 marca 2012 [dostęp 2023-03-30] [zarchiwizowane z adresu 2014-07-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]