Zakład Karny Sztum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
ZK Sztum
ZK Sztum
Państwo  Polska
Adres 82-400 Sztum
ul. Nowowiejskiego 14
Rodzaj zakład karny
Jednostka nadrzędna OISW Gdańsk
Przeznaczenie typu zamkniętego, przeznaczony dla mężczyzn recydywistów, z oddziałem dla tymczasowo aresztowanych
Kierownictwo jednostki Dyrektor płk Jan Morozowski
Pojemność 1050 (14. miejsce wśród jednostek penitencjarnych w Polsce)
Data powstania 1910
Położenie na mapie Sztumu
Mapa lokalizacyjna Sztumu
ZK Sztum
ZK Sztum
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
ZK Sztum
ZK Sztum
Ziemia 53°55′19,4100″N 19°02′01,4200″E/53,922058 19,033728

Zakład Karny w Sztumie – jednostka typu zamkniętego przeznaczona dla mężczyzn recydywistów.

Historia[edytuj]

W 1910 r. pruski Zarząd Więziennictwa w Berlinie ogłosił przetarg na budowę Centralnego i Młodzieżowego Więzienia dla Prus Wschodnich oraz Zachodnich. Przetarg wygrało miasto Sztum. Kompleks więzienny został oddany do użytku w 1914 roku. Składał się on z gmachu dla administracji, kościoła i pawilonu mieszkalnego, w którym mogło być osadzonych 400 więźniów. Wszystko to otaczał mur sięgający 4 m. Zakład funkcjonował w systemie celkowym - pawilon mieszkalny zbudowany był na planie krzyża z dużą ilością pojedynczych cel.

Pod koniec lat 50. więzienie przekwalifikowano na zakład dla przestępców młodocianych i pierwszy raz karanych. Od 1984 r. funkcjonowało jako zakład dla recydywistów.

Od 1991 r. Zakład Karny w Sztumie i Sztumskie Centrum Kultury organizują Ogólnopolski Przegląd Sztuki Więziennej. Od 2004 r. także Międzynarodowy Przegląd Sztuki Więziennej. Odbywa się on w dwóch kategoriach:

  • artystycznej - m.in. rzeźba, malarstwo, rysunek i rękodzieło;
  • literackiej - m.in. poezja, proza, satyra (mogą w niej startować jedynie więźniowie przebywający w polskich jednostkach penitencjarnych)[1]

Dnia 9 X 2011 ówczesny dyrektor więzienia, ppłk Andrzej Górka, zasztyletował niepełnosprawnego więźnia[2].

Oddziały[edytuj]

W zakładzie funkcjonują oddziały:

  • dla osadzonych stwarzających poważne zagrożenie społeczne albo poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa jednostki penitencjarnej;
  • typu półotwartego;
  • terapeutyczny dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo.

Budynek mieszkalny zbudowany jest z czterech centralnie połączonych czterokondygnacyjnych skrzydeł, oznaczonych symbolami literowymi: A, B, C, D (A - od czoła zakładu, B - po lewej stronie, C - z tyłu, D - po prawej stronie). W części A znajduje się administracja jednostki. Skrzydła zespolone są łącznikiem E, od którego odchodzi wejście do piwnic i kotłowni olejowej oraz wejścia na koła spacerowe i place gospodarcze. Po obu stronach korytarzy w pawilonach mieszkalnych znajdują się galerie z poręczami i siatkami zabezpieczającymi z dostępem do cel mieszkalnych.

Pozostałe zabudowania, połączone częściowo z budynkiem centralnym, usytuowane są głównie wzdłuż przednich murów zakładu i stanowią zaplecze dla: działu ewidencji, finansowego, ochrony, kwatermistrzowskiego, izby chorych, oddziału półotwartego, pralni, magazynów oraz kuchni. Na terenie zakładu funkcjonuje Centrum Kształcenia Ustawicznego - budynek za skrzydłem C, tuż przy tylnym murze zakładu.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. 20 Ogólnopolski i 8 Międzynarodowy Przegląd Sztuki Więziennej w Sztumie (pol.). sw.gov.pl, 2011-06-13. [dostęp 2012-04-01].
  2. Gazeta Wyborcza [1]

Linki zewnętrzne[edytuj]