Przejdź do zawartości

Zakłady Przemysłu Pończoszniczego „Feniks”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zakłady Przemysłu Pończoszniczego „Feniks”
Ilustracja
Siedziba zakładów Feniks przy ul. Brzezińskiej
Państwo

 Polska

Adres

Łódź
ul. Brzezińska 5/15

Położenie na mapie Łodzi
Mapa konturowa Łodzi, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Zakłady Przemysłu Pończoszniczego „Feniks””
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Zakłady Przemysłu Pończoszniczego „Feniks””
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Zakłady Przemysłu Pończoszniczego „Feniks””
Ziemia51°47′39,5″N 19°30′22,4″E/51,794306 19,506222

Zakłady Przemysłu Pończoszniczego „Feniks” – zakłady przemysłu pończoszniczego w Łodzi z siedzibą przy ul. Brzezińskiej 5/15 na Sikawie. Przedsiębiorstwo zajmowało się produkcją rajstop i były to największe zakłady w Polsce o tym profilu produkcji.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zakłady rozpoczęły działalność po II wojnie światowej i należały do sieci zakładów przejętych przez państwo o nazwie „Państwowe Zjednoczone Zakłady Przemysłu Pończoszniczego”. W późniejszym okresie Zakłady zmieniły nazwę na „Zakłady Przemysłu Pończoszniczego Feniks”. 13 grudnia 1963 powołano w ZPP „Feniks” Komitet Zakładowy PZPR. W 1963 ZPP Feniks w wyniku reorganizacji zostały połączone z ZPP im. F. Zubrzyckiego w Łodzi. W 1977 siedziba ZZP Feniks została przeniesiona z ulicy Nowotki (obecnie Pomorska) 163/165 do nowego budynku Zakładów „Feniksa II” mieszczącego się przy ulicy Brzezińskiej 5/15. W 1990 rozwiązanie PZPR powoduje likwidację organizacji zakładowej[1]. W 1994 roku zakład był na pierwszym miejscu na liście dłużników Ministerstwa Skarbu Państwa z tytułu zobowiązań prywatyzacyjnych – zakład był zadłużony na sumę 91 mln zł[2][3]. W 2007 zadłużenie wynosiło 94 mln zł[4][5].

Na początku lat 90. jednym z ostatnich dyrektorów Zakładów Feniks był Marian Kwiecień, później jeden z najbogatszych w branży dziewiarskiej przedsiębiorców w Polsce[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]