Zamach w Dżakarcie (2009)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamach w Dżakarcie
Ilustracja
Państwo  Indonezja
Miejsce Dżakarta
Data 17 lipca 2009
Godzina 7:50
Liczba zabitych 9 osób
Liczba rannych 53 osoby
Typ ataku Zamach bombowy
Sprawca Dżama’a Islamijja
Położenie na mapie Dżakarty
Mapa lokalizacyjna Dżakarty
miejsce zdarzenia
miejsce zdarzenia
Położenie na mapie Indonezji
Mapa lokalizacyjna Indonezji
miejsce zdarzenia
miejsce zdarzenia
Ziemia6°10′30″S 106°49′43″E/-6,175000 106,828611

Zamach w Dżakarcie miał miejsce 17 lipca 2009 roku. W jego wyniku śmierć poniosło 9 osób, 53 zostały ranne. Ładunki wybuchowe eksplodowały jednocześnie w dwóch luksusowych hotelach. Ofiary to w większości cudzoziemcy.

Szczegóły zamachu[edytuj | edytuj kod]

Wybuch miał miejsce kilkanaście minut przed godziną ósmą czasu miejscowego. W odstępie kilku minut eksplodowały ładunki wybuchowe w położonych obok siebie hotelach JW Marriott i Ritz-Carlton w biznesowej dzielnicy Dżakarty – Kuningan. Hotele te są jednymi z najdroższych w stolicy Indonezji, często zatrzymują się w nich zagraniczni biznesmeni i turyści. Fronty budynków zostały całkowicie zniszczone[1].

Minister do spraw bezpieczeństwa Indonezji poinformował, że w hotelach wybuchły bomby o dużej mocy. Prezydent kraju – Susilo Bambang Yudhoyono – określił wydarzenie mianem „aktu terroru”, natomiast przewodniczący parlamentarnej komisji ds. bezpieczeństwa Theo Sambuaga oświadczył, że co najmniej jeden zamachowiec-samobójca uczestniczył w zamachach. Powiedział również, że jest on wśród ofiar śmiertelnych (później potwierdzono także udział i śmierć drugiego)[1].

W Marriocie znaleziono także jeden nie zdetonowany ładunek[1].

Skutki zdarzenia[edytuj | edytuj kod]

Zamach spowodował olbrzymie korki w śródmieściu, ponieważ policja nałożyła blokadę rejonu obu hoteli. Dość poważnie ucierpiała fasada hotelu Ritz, ulica została zasłana odłamkami potłuczonego szkła[1].

Wkrótce po eksplozjach pojawiły się doniesienia o wybuchu samochodu-pułapki w północnej części miasta. Zostały jednak zdementowane przez policję, która oświadczyła, że wybuch nie był spowodowany przez bombę[1].

Z powodu zdarzenia, swój przyjazd do Dżakarty, odwołał klub Manchester United[1].

Odpowiedzialni za zamach[edytuj | edytuj kod]

O zorganizowanie zamachu oskarżana była początkowo regionalna organizacja ekstremistów islamskich – Dżemaja Islamija, powiązana ściśle z Al-Ka’idą Osamy bin Ladena[1], która dąży do utworzenia wyznaniowego państwa islamskiego w Azji południowo-wschodniej, złożonego z Indonezji, Malezji, Singapuru, sułtanatu Brunei, południa Filipin oraz Tajlandii[2]. Dżemaja Islamija ma na swoim koncie m.in. zamach bombowy z 2002 roku, dokonany na wyspie Bali (także sposób przeprowadzenia obu ataków był podobny). Zginęły wówczas 202 osoby, w większości cudzoziemcy[1].

Niedługo po zamachu indonezyjska policja potwierdziła, że odpowiedzialność za wydarzenia w hotelach ponosi Dżemaja Islamija. Dowodem na to był laptop, znaleziony w pokoju hotelu Ritz Carlton, należący do jednego z terrorystów, który wysadził się w powietrze. Zawierał on kody i informacje, których mogli użyć zamachowcy do komunikacji, podczas planowania ataku. Także rzecznik dżakarckiej policji potwierdził, że obaj zamachowcy byli aktywnymi członkami Dżemaji Islamiji[2].

Kilka dni po zamachu udało się zidentyfikować jednego z terrorystów – 35-letniego Nur Saida. Był on zameldowany w pokoju 1808, na 18. piętrze hotelu Marriott. Znaleziono tam materiały wybuchowe i dokumenty wraz z listą miejsc i osobistości, mających stać się celem kolejnych ataków[3].

W poniedziałek rano indonezyjska policja zabrała na posterunek rodziców Nur Saida, zamieszkałych we wsi Katekan na Jawie Centralnej. Media podają, że chodziło, być może, o pobranie próbek DNA, mogących pomóc w identyfikacji zwłok[3].

Nur Said w 1995 roku został absolwentem znanej w Indonezji szkoły koranicznej – Ngruki w Solo w centrum Jawy. Później pracował jako nauczyciel Koranu w mieście Semarang. Rodziny nie odwiedzał od 10 lat. Szkoła w Ngruki w Solo, dysponująca internatem, jest prowadzona przez duchownego Abu Bakara Baszira. Uczyło się tu wielu późniejszych działaczy organizacji Dżama’a Islamijja[3].

Nawiązanie do innego ataku[edytuj | edytuj kod]

Podobny zamach miał miejsce 5 sierpnia 2003 roku. Celem ataku także wówczas był hotel Marriott. Śmierć poniosło wtedy 12 osób. Do tamtego zamachu przyznała się organizacja islamskich ekstremistów – Dżama’a Islamijja (Wspólnota Islamska), która była podejrzewana także o zorganizowanie tego ataku, co potwierdziło się w dalszym śledztwie[1].

Narodowości ofiar zamachu[edytuj | edytuj kod]

Kraj Liczba ofiar
 Australia 3
 Indonezja 3
 Holandia 2
 Nowa Zelandia 1
Razem 9

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i 9 zabitych, wielu rannych w eksplozjach bomb w Indonezji. gazeta.pl, 2009-07-17. [dostęp 2009-07-23].
  2. a b Zamachy w Indonezji: policja oskarża grupę związaną z Al-Ka’idą. gazeta.pl, 2009-07-19. [dostęp 2009-07-23].
  3. a b c Indonezja: zidentyfikowano zamachowca z pokoju 1808. gazeta.pl, 2009-07-20. [dostęp 2009-07-23].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. 9 zabitych, wielu rannych w eksplozjach bomb w Indonezji. gazeta.pl, 2009-07-17. [dostęp 2009-07-23].
  2. Zamachy w Indonezji: policja oskarża grupę związaną z Al-Ka’idą. gazeta.pl, 2009-07-19. [dostęp 2009-07-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]