Zamach w Londynie (21 lipca 2005)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zamach w Londynie 21 lipca 2005
ilustracja
Państwo  Wielka Brytania
Miejsce Londyn
Data 21 lipca 2005
Liczba rannych 1
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
miejsce zdarzenia
miejsce zdarzenia
51°31′42″N 0°04′33″W/51,528333 -0,075833

Zamach w Londynie 21 lipca 2005 – zamachy, które wstrząsnęły stolicą Wielkiej Brytanii równo dwa tygodnie po eksplozjach w Londynie z 7 lipca, w czasie którego zginęły 52 osoby, a ponad 700 zostało rannych. W zamachu z 21 lipca nie było ofiar śmiertelnych, ranna była jedna osoba. Łącznie doszło do czterech wybuchów – trzy z nich na stacjach metra: Oval, Warren Street oraz Shepherd’s Bush. Czwarty wybuch miał miejsce w autobusie linii 26 na Hackney Road w północno-wschodnim Londynie.

Do zamachów przyznała się organizacja pod nazwą Brygady Abu Hafsa al-Masriego, ściśle związana z Al-Ka’idą Osamy bin Ladena. Bomby zdetonowane przez zamachowców samobójców w Londynie 7 lipca oraz ładunki podłożone w londyńskim metrze i autobusie miejskim 21 lipca zostały wykonane przez tę sama osobę.

Poszukiwania zamachowców[edytuj | edytuj kod]

Po tygodniu poszukiwań londyńskiej policji udało się zatrzymać pierwszego z czterech sprawców, Yasina Hassana Omara. Dwa dni później brytyjskie siły bezpieczeństwa zatrzymały dwóch kolejnych poszukiwanych: 27-letniego Muktara Saida Ibrahima, podejrzanego o pozostawienie bomby w autobusie, i Ramziego Mohammeda, który podłożył ładunek na stacji metra Oval.

W tym samym dniu w Rzymie został zatrzymany czwarty sprawca zamachu. Włoska policja aresztowała obywatela Somalii Osmana Hussaina (znanego również pod nazwiskiem Hamdi Isaac), który pozostawił ładunek wybuchowy w metrze na stacji Shepherd’s Bush.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]