Zamek Stolpen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamek Stolpen
Ilustracja
Zamek od strony zachodniej
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Saksonia

Miejscowość

Stolpen

Adres

Schlossstraße 10

Położenie na mapie Saksonii
Mapa konturowa Saksonii, blisko centrum na prawo znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek Stolpen”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, po prawej znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek Stolpen”
Ziemia51°02′53″N 14°05′04″E/51,048056 14,084444
Strona internetowa

Zamek Stolpen – średniowieczny zamek usytuowany w miejscowości Stolpen, pozostający częściowo w ruinie. Mieści się na wzgórzu o wysokości 356 metrów n.p.m.[1]. Nazwa zamku została zapożyczona od zwrotu "stolpno" co oznacza "miejsce kolumna" i nawiązuje do wszechobecnej w mieście oraz na zamku skały - bazaltu.

Na terenie zamku znajduje się najgłębsza wydrążona w naturalnym kamieniu (bazalcie) studnia na świecie. Wydrążenie jej zajęło górnikom z Rudaw Wschodnich aż 24 lata. Głębokość studni wynosi 84,4 m.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza budowla obronna powstała prawdopodobnie w tym miejscu około 1100 roku[1]. Następne informacje o zamku pojawiają się w 1121 w Kronice Kosmasa. Jednak są one bardzo niepewne[1]. Pierwszym pisanym dokumentem w historii zamku pochodzi z około 1218, kiedy biskup Bruno II z Porstendorf zakupił zamek wraz z okolicznymi ziemiami od Moyko de Stuplen[1]

Około 1200 roku zamek Stolpen był słowiańskim dworem obronnym. W ramach niemieckiej ekspansji na wschód na początku XIII wieku został przekształcony w siedzibę biskupów miśnieńskich i stał się jedną z ich ważniejszych rezydencji. W 1559 roku książę August zmusił biskupa do zmiany ziem. Rozszerzył on i zmodernizował budynki na wzgórzu zamkowym i używał obiektu jako swojej podmiejskiej rezydencji oraz zamku myśliwskiego. Podczas wojny trzydziestoletniej mury zamku z powodzeniem stawiały opór atakom i oblężeniom. W 1675 roku zamek został przekształcony w twierdzę krajową, jednak już w XVIII wieku coraz mocniej podupadał. Rozwiązanie garnizonu w 1764 roku rozpoczęło jego naturalny upadek. Po przejściu Napoleona w 1813 roku część twierdzy została wysadzona co zakończyło okres świetności zamku jako ważnego miejsca strategicznego[2].

W latach 1716–1765 na zamku więziona była Anna Konstancja Cosel, faworyta Augusta II Mocnego, znana jako hrabina Cosel. Jej grób znajduje się na terenie zamku gdyż po śmierci została pochowana w kaplicy zamkowej[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Zamek Stolpen. Seria: Monumenty & Ludzie. ISBN 978-3-939609-58-2.
  2. a b ulotka informacyjna Zamek Stolpen, 9 grudnia 2018.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ben Budar: Przewodnik Łużyce, Drezno, Miśnia, Saska Szwajcaria, Góry Żytawskie, Spreewald. Katowice: Wydawnictwo "Śląsk", 1975, s. 59-63.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]