Zamek w Děčínie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek Děčín
Obiekt zabytkowy nr rej. 25265/5-4082
Ilustracja
Widok na zamek
Państwo  Czechy
Miejscowość Děčín
Typ budynku Zamek
Styl architektoniczny Klasycyzm
Ukończenie budowy X w
Ważniejsze przebudowy 1573, 1668–1683, 1786–1792
Pierwszy właściciel Przemyślidzi
Położenie na mapie kraju usteckiego
Mapa lokalizacyjna kraju usteckiego
Zamek Děčín
Zamek Děčín
Położenie na mapie Czech
Mapa lokalizacyjna Czech
Zamek Děčín
Zamek Děčín
Ziemia50°46′44″N 14°12′33″E/50,778889 14,209167
Strona internetowa

Zamek w Děčínie (cz. Zámek Děčín) – zamek położony na wysokiej skale w Děčínie, na prawym brzegu Łaby powyżej zbiegu Łaby i Ploučnice. Jest on chroniony jako zabytek kultury Republiki Czeskiej[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dzisiejszy zamek na skale, pochodzący z X wieku, zbudowali jako drewniany fort Przemyślidzi. Służył on jako centrum administracyjne i obronne. W XIII wieku fort przebudowano na gotycki kamienny zamek, dzięki któremu kontrolowano ruch statków wzdłuż Łaby.

Rod z Bünau przebudował w XVI wieku zamek w renesansowy pałac. Po wojnie trzydziestoletniej Rudolf z Bünau odmówił przejścia na wiarę katolicką, wyjechał do Saksonii, a sam zamek sprzedał w 1628 roku rodzinie Thun-Hohenstein. Nowi właściciele przebudowali go w stylu barokowym, otaczając ogrodem, a w XVIII wieku – na styl klasycystyczny. Obiekt należał do rodziny Thun aż do 1932 roku, kiedy sprzedano go z powodów finansowych Czechosłowacji.

Państwo zamieniło zamek na koszary. W tej roli obiekt funkcjonował do 1991 roku, później cały kompleks poddano przebudowie.

Droga dojazdowa do zamku prowadzi przez wykutą w skale drogę ograniczoną z obu stron wysokimi murami. Zamkowe ogrody i parki również znajdują się na skale, która jest częścią rezerwatu przyrody.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]