Zamek w Guimarães

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamek w Guimarães
Ilustracja
Zamek w Guimarães w 2016 roku
Państwo

 Portugalia

Miejscowość

Guimarães

Adres

R. Conde Dom Henrique, 4800-412 Guimarães, Portugalia

Typ budynku

zamek rezydencyjno-obronny

Styl architektoniczny

romański

Rozpoczęcie budowy

X wiek

Ukończenie budowy

XI i XIII wiek

Właściciel

Republika Portugalska

Położenie na mapie Portugalii
Mapa konturowa Portugalii, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Zamek w Guimarães”
Ziemia41°26′52,47″N 8°17′25,29″W/41,447908 -8,290358
Strona internetowa

Zamek w Guimarães (port. Castelo de Guimarães) – zamek położony w miejscowości Guimarães w Portugalii, pochodzący z wczesnego średniowiecza. Jest jednym z charakterystycznych punktów miasta i ważnym obiektem w historii Portugalii.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Widok na mury i jedną z wież zamku

Zamek jest otoczony pięciokątnym murem, przypominającym średniowieczną tarczę. Na murach znajduje się siedem wież, ósma wieża, Torre de Menagem, znajduje się w środku konstrukcji. Miała 27 metrów wysokości i pełniła funkcje donżona. Tuż obok zamku znajduje się pałac Książąt Braganza[1]. Pozostałości po przebudowie z XI wieku na północnej stronie zamku dowodzą, że pierwotnie konstrukcja była prawdopodobnie okrągła[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dokładna data powstania zamku nie została odnotowana, przyjmuje się jednak, że powstał on w drugiej połowie X wieku. Został wybudowany na polecenie Mumadony Dias, ówczesnej hrabiny Portugalii, w celu ochrony pobliskiego opactwa przed atakami Normanów. Początkowo zamek był prawdopodobnie prostą drewnianą konstrukcją[2].

W drugiej połowie XI wieku zamek został przebudowany na zlecenie hrabiego Henryka Burgundzkiego. Około roku 1130 zamek był oblegany przez Alfonsa VII podczas wojny z młodym monarchą Portugalii, Alfonsem I[2]. Według niektórych autorów, Alfons I urodził się właśnie w zamku w Guimarães[3].

Kolejna przebudowa zamku miała miejsce za czasów króla Dionizego I (przełom XIII i XIV wieku), zamek przyjął wówczas obecne kształty. W tym czasie Mem Martins de Vasconcelos, alkad Guimarães wsparł króla w walce z pretendentem do tronu księciem Alfonsem, odpierając kolejne oblężenie zamku. Zamek był oblegany również w 1369 przez Henryka Trastámarę i w 1385 przez Jana I Dobrego[1].

Od XVI wieku zamek zaczął tracić na znaczeniu, zaczynając pełnić funkcje więzienia[2]. W 1836 podczas obrad rady gminy Guimarães padł pomysł, by rozebrać zamek i wykorzystać kamienny budulec do budowy dróg i chodników[1]. W 1881 zamek ten uzyskał jednak status narodowego zabytku, a w latach 30. XX wieku został odrestaurowany i udostępniony turystom[2]. W 2004 podczas prac archeologicznych na terenie zamku odkryto pozostałości X-wiecznej konstrukcji[1]. W 2007 zamek trafił na listę „siedmiu cudów Portugalii”, na podstawie plebiscytu zorganizowanego przez portugalskie Ministerstwo Kultury[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Isabel Sereno, Paulo Dordio, Joaquim Gonçalves: Castelo de Guimarães. 2003. [dostęp 2023-08-05]. (port.).
  2. a b c d e Mário Jorge Barroca: GUIMARÃES CASTLE. [dostęp 2023-08-05]. (ang.).
  3. Amy Tikkanen: Guimarães Portugal (Encyklopedia Brittanica). [dostęp 2023-08-05]. (ang.).
  4. Jennifer Mestre: The 7 Wonders of Portugal. 11 maja 2022. [dostęp 2023-08-05]. (ang.).