Zapiski stanu poważnego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zapiski stanu poważnego
Autor Monika Szwaja
Tematyka obyczajowa
Typ utworu powieść
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Polska
Język polski
Data wydania 2004
Wydawca Prószyński i S-ka

Zapiski stanu poważnego – powieść obyczajowa Moniki Szwai z roku 2004.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Główna bohaterka to Wiktoryna Sokołowska’ zwana „Wiką”. Jest dziennikarką telewizyjną, realizuje programy o morzu, a także reportaże o różnorodnej tematyce. Nie ma męża, zdarzają jej się jednak przygody miłosne.

Pewnego dnia okazuje się, że Wika jest w ciąży. Nie jest jednak pewna, z kim ma mieć dziecko i czy na pewno chce je urodzić. Po przemyśleniu wszystkiego i oswojeniu się z nową sytuacją postanawia zostać matką. Okazuje się, że jeden z mężczyzn, z którymi uprawiała seks, jest bezpłodny. Ojcem dziecka musi więc być ten drugi. Wika postanawia poradzić sobie sama bez względu na decyzję mężczyzny o ewentualnym uznaniu dziecka. Jak się okazuje, jest to młody chłopak, który ma narzeczoną z dobrego domu i nie ma zamiaru ani ożenić się z Wiką, ani w jakiś sposób ją wesprzeć.

Sytuację ciężarnej kobiety pogarsza też konflikt rodzinny – jej rodzice, a zwłaszcza ojciec, są oburzeni lekkomyślnością córki oraz faktem, że będzie miała nieślubne dziecko. Ojciec rozkazuje jej wręcz, że powinna znaleźć sobie jakiegokolwiek mężczyznę, który ożeniłby się z nią oraz pomógł w wychowaniu pociechy; zaleca nawet danie stosownego ogłoszenia do gazety.

Wika nie ma zamiaru szukać na siłę ojca dla swego dziecka, a w związku z tym nie może liczyć na pomoc ze strony rodziców. Postanawia pracować, dopóki będzie mogła. Podczas wykonywania czynności służbowych poznaje Tymona Wojtyńskiego. Między Wiką a nim nawiązuje się nić sympatii, która może przerodzić się w głębsze uczucie. Sytuacja jest jednak skomplikowana – Tymon ma żonę, z którą jest w separacji, jednak kobieta ta stara się uprzykrzać mu życie. Nie może więc liczyć na rozwód za porozumieniem stron. Wika ma też wątpliwości, czy Tymon zechce wychowywać nieswoje dziecko i czy potrafi być dla niego dobrym ojcem.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]