Zarodziec pasmowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zarodziec pasmowy
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo protisty
Podkrólestwo Biciliata
Typ Myzozoa
Podtyp Apicomplexa
Gromada Aconoidasida
Rząd Haemosporida
Rodzina Plasmodiidae
Rodzaj zarodziec
Gatunek zarodziec pasmowy
Nazwa systematyczna
Plasmodium malariae
Feletti i Grassi, 1889

Zarodziec pasmowy[1], zarodziec malaryczny (Plasmodium malariae) – gatunek pierwotniaka zaliczany do gromady krwinkowców (Haemosporidia), pasożytujący w czerwonych krwinkach człowieka.

Zarodziec pasmowy jest jednym z gatunków Plasmodium, które wywołują u ludzi malarię. Choroba roznosi się ze śliną komarów z rodzaju Anopheles, najczęściej (komara widliszka). Plasmodium malariae wywołuje odmianę malarii nazywaną zimnicą czterodniową[2] lub czwartaczką (malaria quartana)[2], ze względu na pojawianie się napadów gorączki co 96 godzin (czyli co czwarty dzień).

U zarodźca pasmowego występuje złożona przemiana pokoleń, w której człowiek jest żywicielem pośrednim, a komar ostatecznym. Samica komara wprowadza do krwi człowieka sporozoity. Te przedostają się do hepatocytów i węzłów chłonnych, gdzie przekształcają się w schizonty i podczas schizogonii wytwarzają merozoity. Merozoity z kolei atakują erytrocyty, w których znów osiągają stadium schizontów i produkują kolejną porcję merozoitów, doprowadzając w końcu do lizy komórki. Po kilku takich cyklach schizogonii niektóre merozoity osiągają stadium gametocytów. Te zostają wessane razem z krwią przez kolejnego komara, gdzie przekształcają się w mikrogamety, które po gamii tworzą ruchliwą ookinetę. Ookineta w końcu przekształca się w oocystę, która daje życie kolejnym sporozoitom, które w krwi człowieka ponownie rozpoczną cykl.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jolanta Hempel-Zawitkowska: Zoologia dla uczelni rolniczych. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007, s. 33. ISBN 978-83-01-15076-1.
  2. a b Materiały do ćwiczeń z parazytologii dla studentów farmacji. s. 31.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Parazytologia i akroentomologia medyczna. Antoni Deryło (red.). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2002, s. 130-131. ISBN 83-01-13804-1.
  • Biologia zakres rozszerzony, I klasa liceum. Gdynia: Operon, 2006. ISBN 83-7461-147-2.
  • Zarys parazytologii lekarskiej. Warszawa: Państwowy zakład wydawnictw lekarskich, 1979. ISBN 83-200-0035-1.
  • Emilia Andrzejewska-Golec: Materiały do ćwiczeń z parazytologii dla studentów farmacji. Łódź: Uniwersytet Medyczny : na zlec. Senackiej Komisji ds. Wydawnictw Uniwersytetu Medycznego, 2004. ISBN 83-88940-22-8.