Zatoka Botaniczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zatoka Botaniczna
Botany Bay
Ilustracja
Zatoka Botaniczna
Państwo

 Australia

Stan

 Nowa Południowa Walia

Miejscowości nadbrzeżne

Sydney

Położenie na mapie Sydney
Mapa konturowa Sydney, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Zatoka Botaniczna”
Położenie na mapie Australii
Mapa konturowa Australii, blisko prawej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Zatoka Botaniczna”
Położenie na mapie Nowej Południowej Walii
Mapa konturowa Nowej Południowej Walii, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Zatoka Botaniczna”
Ziemia33°58′S 151°10′E/-33,966667 151,166667

Zatoka Botaniczna (ang. Botany Bay) – głębokowodna zatoka na wschodnim wybrzeżu Australii, w Nowej Południowej Walii. Nad zatoką położona jest aglomeracja Sydney. Zatoka została odkryta 29 kwietnia 1770 roku przez Jamesa Cooka i początkowo została nazwana Sting Ray Harbour (Przystań Ogończowatych), ze względu na ogromną liczbę ryb tego gatunku, jakie w niej zaobserwowano. Dopiero później, pod wpływem odkryć roślin dokonanych przez płynących wraz z Cookiem przyrodników, skłoniła go do przemianowania zatoki na Botany Bay (nazwa Botanist Bay również była z początku używana). Pod koniec XVIII wieku Anglicy utworzyli w Botany Bay kolonię karną (pierwsi więźniowie przybyli 18 stycznia 1788 roku), z której wzięła początek europejska kolonizacja Australii.

 Osobny artykuł: Pierwsza Flota.

Ujście Zatoki (tak z północnej, jak i z południowej strony) zostało objęte ochroną jako Park Narodowy Zatoki Botanicznej (Botany Bay National Park), a oba przeciwlegle krańce upamiętniają przybycie do Australii dwóch wypraw żeglarskich – na południu angielskiej pod dowództwem kpt. James Cooka (1770), a na północy francuskiej, którą dowodził kpt. Jean-François de La Pérouse (1788, La Perouse Point). Wyprawa nie wróciła do Francji i ślad po niej zaginął. Dopiero w roku 1964 stwierdzono niezbicie, że wyprawa rozbiła się na rafach atolu Vanikoro w grupie Wysp Santa Cruz, a cała załoga została zgładzona i zjedzona przez tubylców.

Do zatoki nawiązują pieśni żeglarskie: Ballada o Botany Bay, Marynarz z Botany Bay, Pola Athenry oraz ballada Jacka Kaczmarskiego 1788. Znana polska ballada Chłopcy z Botany Bay, wbrew tytułowi nie nawiązuję do zatoki, gdyż Botany Bay to w tej balladzie to prawdopodobnie nazwa statku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • David Hill: 1788:The Brutal Truth of the First Fleet. Sydney: Random House Australia, 2008. ISBN 978-1-7416-6797-4.
  • Watkin Tench: Le texte fondateur de l'Australie, récit de voyage d'un capitaine de la First Fleet durant l'Expédition à Botany Bay. Anacharsis, 2006. ISBN 2-914777-30-2.