Zdzisław Pisz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zdzisław Pisz
Państwo działania

 Polska

profesor nauk ekonomicznych
Specjalność: polityka społeczna, statystyka
Alma Mater

Uniwersytet Wrocławski

Doktorat

1974

Habilitacja

21 czerwca 1990

Profesura

15 maja 2002

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Zdzisław Pisz – polski ekonomista, matematyk i badacz procesów społecznych, profesor doktor habilitowany (emerytowany)[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, a także Uniwersytetu Wrocławskiego (matematyka – 1968[2]). Był członkiem Komisji Mieszkaniowej Rady Uczelnianej Zrzeszenia Studentów Polskich, co sprawiło, że zapoznał ze zróżnicowaniem statusu społecznego w środowisku studenckim[3].

Podjął pracę w Wyższej Szkole Ekonomicznej we Wrocławiu, późniejszym Uniwersytecie Ekonomicznym, gdzie wykorzystywał wiedzę matematyczną do rozwiązywania zadań w obrębie nauk społecznych. Doktoryzował się w 1974, a habilitował w 1990[4]. 15 maja 2002[2] nadano mu tytuł profesora zwyczajnego, który odebrał z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego 3 lipca 2002[5]. Prowadził badania m.in. w Instytucie Metod Rachunku Ekonomicznego, pod kierunkiem prof. Zdzisława Hellwiga. Stosował techniki badań ilościowych w analizach oraz ocenach zjawisk i procesów społecznych[3].

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej[2]. Był członkiem Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej oraz Komitetu Badań nad Zagrożeniami Polskiej Akademii Nauk[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Prof. dr hab. Zdzisław Pisz - profesor emerytowany
  2. a b c Prof. Zdzisław Pisz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [dostęp 2020-01-20].[martwy link]
  3. a b biogram w: red. Mirosław Grewiński, Arkadiusz Karwacki, Portrety w polityce społecznej, Polskie Towarzystwo Polityki Społecznej, Warszawa, 2019, s. 210, ISBN 978-83-8017-278-4
  4. Józef Koredczuk, Szkoły ekonomiczne, w: Nauki Ekonomiczne i Prawnicze, s. 298
  5. Rzeczpospolita, Otrzymali tytuł profesora
  6. Profesorowie AE wybrani do Komitetów PAN