Zenon Moskwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zenon Moskwa
Data i miejsce urodzenia

2 lutego 1929
Lwów

Data i miejsce śmierci

25 listopada 1992
Katowice

Narodowość

polska

Alma Mater

Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

Dziedzina sztuki

malarstwo
grafika

Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi
Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”

Zenon Moskwa (ur. 2 lutego 1929 roku we Lwowie, zm. 25 listopada 1992 roku w Katowicach) – polski artysta malarz, grafik, twórca plakatów, pedagog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W roku 1935 podjął naukę w szkole powszechnej w Warszawie. W roku 1945 przyjechał z rodzicami na Śląsk, maturę zdał w Katowicach. W kolejnych latach studiował na katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w roku 1956 uzyskał dyplom w pracowni Bogusława Góreckiego.

Od roku 1966 był członkiem Grupy Arkat i aż do 1973 czynnie uczestniczył we wszystkich jej wystawach. W tym czasie współpracował też z Wydawnictwem Artystyczno-Graficznym w Katowicach oraz z Wydawnictwem Śląsk w Katowicach. W latach 1962–1978 pracował jako scenograf w Teatrze Śląskim w Katowicach. W latach 1976–1989 pełnił natomiast funkcję Naczelnego Plastyka Miejskiego Katowic. Był również grafikiem wydawnictwa Muzeum Śląskiego. Od 1977 roku był wykładowcą w Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego (filia w Cieszynie), gdzie prowadził Pracownię Malarstwa i Rysunku.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Wczesne prace artysty zdradzają jego fascynacje kubizmem syntetycznym, eksperymentuje również z malarstwem abstrakcyjnym oraz sztuką informel. W latach 60. zajmuje się już niemal całkowicie malarstwem materii. W jego pracach dominują naturalne materiały (m.in. piasek, ziemia, deski, pozostałości po różnych przedmiotach), wykorzystywane do tworzenia kolaży i assamblage’y. Wcześnie pojawiają się w jego pracach szablony liter i cyfr. W późniejszych latach często urozmaicał poszukiwania o aktualne inspiracje i świeże kierunki, m.in. w stosowaniu jaskrawych barw czy rozmaitych gier z tradycyjnymi technikami. Nie mniej pozostawał zawsze wierny poszukiwaniom w obrębie płaszczyzny i tekstury obrazu, poszukując niezmiennie łącznika formalnego z symbolicznym i emocjonalnym przekazem.

Jego prace znajdują się w zbiorach m.in.: Galerii Sztuki Współczesnej BWA, Muzeum Śląskiego, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Górnośląskiego oraz wielu kolekcjach prywatnych.

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

  • 1965 r. Wojewódzką Nagrodę Artystyczna za osiągnięcia artystyczne w grafice i scenografii teatralnej;
  • 1986 r. I nagroda Grand Prix ’86 w konkursie na plakat kulturalny roku Miasta Katowice.

Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Złotą Odznaką Zasłużony w Rozwoju Województwa Katowickiego.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]