Zespół Szkół Elektrycznych we Włocławku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zespół Szkół Elektrycznych we Włocławku
zasadnicza szkoła zawodowa, technikum, liceum profilowane, szkoła policealna
Państwo

 Polska

Miejscowość

Włocławek

Adres

ul. Toruńska 77/83 87-800 Włocławek

Data założenia

1974

Dyrektor

Piotr Człapiński

Wicedyrektorzy

Krzysztof Marszałkowski Piotr Misiak

Położenie na mapie Włocławka
Mapa konturowa Włocławka, w centrum znajduje się punkt z opisem „Zespół Szkół Elektrycznych we Włocławku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Zespół Szkół Elektrycznych we Włocławku”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Zespół Szkół Elektrycznych we Włocławku”
Ziemia52°40′04,238″N 19°02′33,734″E/52,667844 19,042704
Strona internetowa

Zespół Szkół Elektrycznych we Włocławku – zespół szkół, na który składają się Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 3, Technikum nr 4, Liceum Profilowane nr IV, Technikum Uzupełniające nr 5, Technikum dla Dorosłych nr 3 oraz Szkoła Policealna nr 4.[1]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia Zespołu Szkół Elektrycznych rozpoczyna się w 1970 roku, kiedy w Zespole Szkół Zawodowych nr 8 powstały klasy o profilu elektrycznym. Na bazie tych klas w roku 1971 utworzono Technikum Elektryczne. Szkole wprowadzającej nowy kierunek kształcenia nadano imię gen. A. Zawadzkiego (akr nadania imienia anulowano w 1991r.), ale była ona wciąż integralną częścią ZSZ nr 2 mieszczącego się przy ulicy Nowomiejskiej. Wkrótce liczba klas zaczęła wzrastać i koniecznym stało się wyodrębnienie samodzielnej szkoły elektrycznej, skupiającej kierunki elektryczne występujące dotąd w różnych włocławskich szkołach średnich.

Profile kształcenia[edytuj | edytuj kod]

Zespół Szkół Elektrycznych nr 1 im. gen. A. Zawadzkiego jako samoistna placówka oświatowa powołany został zarządzeniem z 15 lutego 1974 r. W tym samym roku szkoła została przeniesiona do nowo oddanego obiektu przy ul. Toruńskiej 77/83, który powstał jako instytucja towarzysząca budowie Zakładów Azotowych „Włocławek”. W założeniu miał to być zespół szkół zawodowych z dominującymi kierunkami elektrycznymi i mechanicznymi. Względy organizacyjne wymogły jednak podział na dwie odrębne placówki - Zespół Szkół Elektrycznych i Zespół Szkół Mechanicznych.

W roku powstania Zespół Szkół Elektrycznych tworzyły:

  • Technikum Elektryczne
  • Zasadnicza Szkoła Elektryczna
  • Zasadnicza Szkoła Elektryczna Dokształcająca
  • Liceum Zawodowe
  • Policealne Studium Zawodowe
  • Technikum dla dorosłych

W kolejnych latach dołączyły do nich:

  • Technikum Elektroniczne
  • Technikum Informatyczne
  • Liceum Techniczne
  • Liceum Profilowane

Od lat dziewięćdździesiątych dominujące wcześniej kierunki elektryczne ustępują elektronicznym i informatycznym.

W ciągu 40 lat istnienia szkoły młodzież kształciła się w specjalnościach:

Gmach[edytuj | edytuj kod]

Obiekt, w którym od 1974 r. funkcjonuje Zespół Szkół Elektrycznych, choć budowany z rozmachem miał wiele braków. Pomieszczenia warsztatów szkolnych oddano do użytku dopiero rok później, w 1975 roku, basen szkolny uruchomiono w 1981 roku, zaś budowę nowoczesnej sali gimnastycznej rozpoczęto w 2009 r. (uroczyste otwarcie w roku 2010). Na terenach należących do szkoły powstały też nowe boiska ze sztuczną nawierzchnią do gry w piłkę siatkową, ręczną i do tenisa ziemnego (2007 r.). W 2009 r. w ramach projektu Moje boisko. Orlik 2012 wybudowano przy szkole nowe boiska sportowe, a w 2011 zakończono wymianę stolarki okiennej, ocieplanie i odnowienie elewacji szkoły.

Nauczyciele i uczniowie[edytuj | edytuj kod]

Szkołą kierowali następujący dyrektorzy:

Kadrę pedagogiczną stanowi około 60 nauczycieli z pełnym przygotowaniem do pracy w zawodzie, często posiadających uprawnienia do nauczania kilku przedmiotów. 23 nauczycieli posiada uprawniania egzaminatorów egzaminów maturalnych i egzaminów z przygotowania zawodowego. Szkoła bierze udział w innych projektach ogólnopolskich, regionalnych i wewnętrznych. Od roku 2010 realizuje eksperyment pedagogiczny „Modyfikacja kształcenia w zawodzie technik teleinformatyk w oparciu o lokalne porozumienie interesariuszy, we współpracy z Politechniką Łódzką”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. oficjalna strona internetowa szkoły [1]