Zgromadzenie Narodowe (Botswana)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy parlamentu Botswany. Zobacz też: inne instytucje o takiej samej nazwie.
Botswana
Herb Botswany
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Botswany

Zgromadzenie Narodowe (National Assembly) – de facto jedyna izba parlamentu Botswany i tym samym główny organ władzy ustawodawczej w tym kraju[1].

Formalnie, zgodnie z sekcją 57. konstytucji Botswany, parlament jest dwuizbowy i składa się ze Zgromadzenia oraz z prezydenta[2]. Obie izby obradują wspólnie, co w praktyce oznacza, iż prezydent posiada prawo swobodnego uczestnictwa w posiedzeniach Zgromadzenia, łącznie z udziałem w głosowaniach. Ponadto ma prawo wskazania czterech tzw. specjalnych członków Zgromadzenia, którzy zasiadają w nim na podstawie jego nominacji. Szóstym członkiem nie pochodzącym z wyborów jest z urzędu prokurator generalny Botswany. Liczba wybieralnych członków wynosi 57 osób (co oznacza, iż łącznie Zgromadzenie liczy 63 członków). Przy ich wyłanianiu stosowane są jednomandatowe okręgi wyborcze i ordynacja większościowa.

W wielu opracowaniach za drugą izbę parlamentu Botswany mylnie uważana jest Izba Wodzów. W rzeczywistości jest ona organem konstytucyjnym, któremu poświęcona jest cała część III konstytucji, lecz nie stanowi części parlamentu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. IPU PARLINE database: BOTSWANA (National Assembly), General information. [dostęp 2009-12-04].
  2. a b Constitution of Botswana (ang.). Ambasada Botswany w Waszyngtonie. [dostęp 2009-12-04].