Ziemia Sannikowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ziemia Sannikowa (ros. Земля Санникова) - nieistniejąca wyspa na Oceanie Arktycznym, jej domniemane istnienie postulowano w dziewiętnastowiecznej Rosji.

Podstawą spekulacji stały się słowa Jakowa Sannikowa i Matwieja Giedensztroma, którzy odbyli w latach 1809-1810 ekspedycję kartograficzną na Wyspy Nowosyberyjskie.

W pierwszych latach XX wieku ostatecznie potwierdzono, że wyspa nie istnieje. Niektórzy badacze sądzą, że wyspa mogła istnieć w przeszłości, ale będąc zbudowana z wiecznej zmarzliny, jak wiele wysp na Oceanie Arktycznym, roztopiła się wraz z ociepleniem się klimatu[potrzebny przypis].

Ziemia Sannikowa występuje w powieści fantastycznej "Ziemia Sannikowa" radzieckiego naukowca i pisarza Władimira Obruczewa.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • W. J. Mills, 2003, Exploring polar frontiers: a historical encyclopedia. ABC CLIO Publishers, Oksford, Wielka Brytania.
  • A.V. Gavrilov, N.N. Romanovskii, V.E. Romanovsky, H.-W. Hubberten, i V.E. Tumskoy, 2003, Reconstruction of Ice Complex Remnants on the Eastern Siberian Arctic Shelf. Permafrost and Periglacial Processes. vol. 14, ss. 187–198.
  • I.P. Grigorov, 1946, Disappearing islands. Priroda, ss. 58–65 (ros.)