Zoltán Meszlényi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Błogosławiony
Zoltán Meszlényi
biskup i męczennik
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 2 stycznia 1892
Hatvan
Data i miejsce śmierci 11 stycznia 1953
Kistarcsa
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 31 października 2009
Ostrzyhom
przez Benedykta XVI
Esztergom - Meszlényi beatification 12.JPG

Zoltán Meszlényi (ur. 2 stycznia 1892 w Hatvan, zm. 11 stycznia 1953 w Kistarcsa) – węgierski biskup, Błogosławiony Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po uzyskaniu matury w gimnazjum OO Benedyktynów w Ostrzyhomiu, jego opiekun, Kolos Vaszary, posłał go Rzymu. Studia teologiczne ukończył w Rzymie w Collegium Germanici-Hungaricum. Święcenia kapłańskie przyjął w dniu 28 października 1915.

Po powrocie do stolicy prymasowskiej rozpoczął pracę w Pałacu Prymasowskim. W 1917 roku prymas János Csernoch skierował Meszlényiego do pracy biurowej w Urzędzie Prymasowskim. W 1931 roku przyznano mu tytuł wikariusza kapitulnego. 28 października 1937 roku prymas Jusztinián Serédi przy asystencji Istvána Breyera i Endre Kristona wyświęcił go na biskupa tytularnego Sinope. Od tego czasu pełnił on funkcję koadiutora Prymasa.

Po aresztowaniu Prymasa Józsefa Mindszentyego i jego skazaniu przez ówczesny sąd oraz śmierci dr. Jánosa Drahosa zarządzał archidiecezją ostrzychomską. W nocy 4 lipca 1950 roku w Pałacu Prymasowskim w Ostrzyhomiu pojawili się funkcjonariusze z węgierskiej bezpieki, aresztowali biskupa Meszlényiego i zawieźli do obozu koncentracyjnego w Kistarcsa, gdzie więziono go w odosobnieniu.

W wyniku wycieńczenia po torturach i pobiciach zmarł 11 stycznia 1953. Jego ciało pochowano przejściowo na cmentarzu komunalnym w budapeszteńskiej dzielnicy Rákoskeresztúr, ale 24 czerwca 1966 roku ekshumowano je i przewieziono do Ostrzyhomia, umieszczając w krypcie Archikatedry Prymasowskiej.

Ogłoszony błogosławionym 31 października 2009 przez papieża Benedykta XVI.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]