Zwężenie kanału kręgowego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stenoza kanału kręgowego
ilustracja
ICD-10 M40.0

Zwężenie kanału kręgowego (ciasnota kanału kręgowego) – stan w którym kanał kręgowy lub otwory międzykręgowe ulegają zwężeniu, co doprowadza do ucisku rdzenia kręgowego i nerwów. Główną przyczyną jest proces degeneracji kręgosłupa związany z wiekiem. W rzadkich przypadkach spowodowany jest dyskopatią (traktowana jako szczególny przypadek), osteoporozą lub guzem.

Przyczyny ciasnoty kanału kręgowego
Wrodzone Nabyte
samoistna zwyrodnienie
achondroplazja kręgozmyk zwyrodnieniowy
jatrogenne
pourazowe
choroba Pageta

Początek objawów występuje w różnym wieku, ale najczęściej jest to piąta i szósta dekada życia. Choroba występuje równomiernie u obu płci. Miejsce ucisku może znajdować się centralnie wewnątrz kanału, w obrębie zachyłka bocznego lub otworu międzykręgowego. Zwężenie kanału kręgowego może dotyczyć odcinka szyjnego kręgosłupa, odcinka lędźwiowego kręgosłupa lub obu. Jednym z głównych objawów jest narastanie dolegliwości bólowych podczas stania i chodzenia.

W diagnostyce wykorzystuje się tomografię komputerową i rezonans magnetyczny.

W leczeniu stosuje się fizjoterapię, ze szczególnym naciskiem na przywrócenie prawidłowej postawy ciała i wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych. Do łagodzenia bólu wykorzystuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne. Przy braku poprawy, nasilonym bólu, objawach porażenia nerwów stosuje się leczenie operacyjne.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • D.E. Brown, R.D. Neumann: Sekrety ortopedii. Wrocław: Urban&Partner, 2006, s. 256-258. ISBN 83-89581-98-1.

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.