Zwięzy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zwięzy widoczne po zdjęciu oprawy książki

Zwięzy – w poligrafii, pierwotnie odcinki sznura biegnące poprzecznie do grzbietu książki, które służą wzmocnieniu szycia składek; obecnie stosowane wyłącznie jako stylowa ozdoba książki[1].

Zwięzy zwane również bindami, w dawnych oprawach pomagały w łączeniu bloku książki z okładzinami. Księgi szyje się na zwięzy pojedyncze oraz podwójne. Zależy to od wielkości woluminu oraz projektu oprawy.

Kolejnym typem zwięzów są zwięzy fałszywe – umieszcza się je na grzbietówce kartonowej (przy standardowej oprawie książek), przycina się zwięzy z pasków skóry lub tekturki. Innym typem zwięzów są konstrukcyjne, które są powiązane z szyciem książki[2]. Pola grzbietowe dzieli się symetrycznie, z tym że pole dolne (stopka) oraz pole górne (główka) są większe niż pozostałe pola. Stopka jest większa od główki o 2 do 3 szerokości zwięza. Zwięzy prawdziwe i fałszywe stosuje się przy oprawach skórkowych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Garby na grzbietach książek. Czym są i skąd się wzięły? [online], Blog introligatorski, 23 marca 2017 [dostęp 2020-11-24] (pol.).
  2. Radosław Kuty, Prasa warszawska jako źródło do dziejów oświaty zakopiańskiej II połowy XIX i początków XX stulecia, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2013, ISBN 978-83-7525-911-7 [dostęp 2020-11-24].