Zwinne zarządzanie projektami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zwinne zarządzanie produktami (ang. agile product management) – iteracyjne, przyrostowe podejście do organizacji pracy zespołów przy wytwarzaniu wartości rynkowej w celu zapewnienia rozwoju nowych produktów i usług w sposób elastyczny i w interaktywnej formie. W odróżnieniu od kaskadowego zarządzania projektami, gdzie wysiłek skupia się na dostarczeniu wcześniej przygotowanego planu, w tym podejściu zmiany są naturalnym elementem dostarczania produktu.

Wydarzeniem konstytuującym zwinne podejście do wytwarzania produktów było opublikowanie "agile manifesto[1]", jednak czerpie ono również z koncepcji Lean. Manifest Agile koncentruje się na czterech wartościach: komunikacja ze stronami jest ważniejsza niż stosowanie standardowych procedur i narzędzi, koncentracja na dostarczeniu działających rozwiązań, a mniej  na dostarczaniu szczegółowej dokumentacji, współpraca z klientami i bycie otwartym na zmiany zakresu zamiast ich ograniczanie. Manifest Agile zainspirował do stworzenia wielu metodyk zwinnego zarządzania produktami, takich jak Scrum, Feature Driven Development, Extreme Programming. Aktualnie najbardziej rozpowszechniona jest pierwsza z nich, tj. Scrum[2].

Początkowo zwinne metodyki w tworzeniu produktów skoncentrowane były na produktach informatycznych, jednak aktualnie znajdują zastosowanie w innych obszarach biznesu.

Zwinny zespół[edytuj | edytuj kod]

Podejście zwinne zakłada, że zespół dysponuje kompetencjami i jest zmotywowany do tworzenia produktu. Często stosowany termin to empowered team[3], czyli zespół wyposażony w decyzyjność i chęci do działania. W rezultacie zwinny zespół nie potrzebuje silnego nadzoru kierownictwa. Rola kierownika sprowadza się do eliminacji przeszkód w pracy zespołu, sugerowania efektywnych technik radzenia sobie z problemami i wskazywania celów biznesowych tworzonego rozwiązania.

Mocne i słabe strony zwinnego zarządzania produktami[edytuj | edytuj kod]

Mocne strony

 • Elastyczność i akceptacja zmian zakresu produktu.
 • Brak konieczności definiowania całego zakresu produktu na jego początku.
 • Wzmacnianie samodzielności i odpowiedzialności zespołu.
 • Koncentracja na satysfakcji klienta, a niekoniecznie na założonym zakresie prac.

Słabe strony

 • Niski poziom kontroli postępu prac.
 • Ukryte założenie o wysokich kompetencjach i motywacji zespołu, które w praktyce może nie być spełnione.
 • Adresowane raczej do niewielkich zespołów.
 • Koncentracja głównie na dostarczaniu zakresu produktu z pominięciem wielu aspektów sprzedaży produktu, analizy wymagań biznesowych, rekrutacji i szkolenia zespołu, dokumentowania prac, zarządzania kosztami, konfiguracją, udziałowcami, relacji prawno-formalnych – podejście produktowe, nie projektowe.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Manifest programowania zwinnego, www.agilemanifesto.org [dostęp 2018-01-07].
 2. Home | Scrum Guides, www.scrumguides.org [dostęp 2016-07-31].
 3. Drew Hendricks, 6 Ways To Empower Your Employees With Transformational Leadership [dostęp 2016-07-31].