Zwoleńka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Zwolenka)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zwoleńka
Ilustracja
Zwolenka niedaleko Gniazdkowa
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Rzeka
Długość 37,3 km
Powierzchnia zlewni 230,2 km²
Źródło
Miejsce w Puszczy Kozienickiej między wsiami Koszary i Męciszów
Ujście
Recypient Wisła
Miejsce na granicy między wsiami Lucimia i Gniazdków
Współrzędne 51°16′01″N 21°48′59″E/51,266944 21,816389
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
ujście
ujście

Zwoleńka, Zwolenka (dawniej również Lucymia, Stawka, a w dolnym biegu Sycynka) – niewielka rzeka w województwie mazowieckim, lewy dopływ Wisły, o długości ok. 37 km i powierzchni zlewni ok. 230 km²[1]. Zgodnie typologią wód powierzchniowych to potok nizinny piaszczysty (typ 17) tworzący jednolitą część wód powierzchniowych Zwoleńka (PLRW20001723729)[2]

Wypływa w Puszczy Kozienickiej między wsiami Koszary i Męciszów. Dalej płynie w kierunku południowo-wschodnim. Następnie przepływa po granicy wsi Niwki i Jedlanka z Puszczą Kozienicką, następnie wzdłuż granicy wsi Jedlanka i Strykowice Górne. Przepływa przez wieś Karczówka. Następnie płynie przez Zwoleń.

W Zwoleniu przepływa pod drogą krajową nr 79 (ul. dr L.Perzyny). Za mostem na ulicy Perzyny na rzece zalew z zaporą. Dalej płynie przez tereny leśne i podmokłe, później za stadionem i kortami. Zaraz za kortami przepływa pod ulicą Chopina i pod ulicą Słowackiego. Za mostem na Słowackiego płynie wzdłuż kirkutu, a dalej pod drogą krajową nr 12 (al. Jana Pawła II). Dalej płynie wzdłuż ul. Wiślanej, a następnie Podłęcznej. Po granicy miasta Zwoleń płynie przez wieś Zielonka Nowa. Następnie przez wsie Zielonka Stara, Barycz Stara, Wysocin, Siekierka Stara, po granicy wsi Andrzejów i Kijanka oraz wsi Gniazdków i Lucimia, gdzie wpada do Wisły. Od granicy między wsiami Siekierka Stara i Wysocin do ujścia stanowi naturalną granicę (z przerwami) między powiatem zwoleńskim a powiatem lipskim.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Program ochrony i rozwoju zasobów wodnych województwa mazowieckiego w zakresie udrożnienia rzek dla ryb dwuśrodowiskowych (pol.). Sejmik Województwa Mazowieckiego, 2006. s. 21. [dostęp 2014-03-07].
  2. Katalog jednolitych i scalonych części wód. Wojciech Szczepański (red.). Warszawa: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, 2009, s. 169. ISBN 978-83-61227-16-8.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]