Przejdź do zawartości

Zygmunt Meter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zygmunt Meter
Data i miejsce urodzenia

2 maja 1907
Warszawa

Data śmierci

1968

Przebieg służby
Lata służby

1942-1952

Siły zbrojne

Gwardia Ludowa
Armia Ludowa

Jednostki

PUBP w Sierpcu
PUBP w Ostrowi Mazowieckiej
PUBP w Sokołowie Podlaskim

Stanowiska

szef PUBP w Sierpcu
szef PUBP w Ostrowi Mazowieckiej
szef PUBP w Sokołowie Podlaskim

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Późniejsza praca

funkcjonariusz aparatu bezpieczeństwa

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Zygmunt Meter (ur. 2 maja 1907 w Warszawie, zm. 1968) – polski działacz komunistyczny, uczestnik II wojny światowej, funkcjonariusz aparatu bezpieczeństwa PRL.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Od 1927 był członkiem Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej, w 1930 został sekretarzem Komitetu Miejskiego KMZP w Markach. Od 1934 należał do Komitetu Dzielnicowego Komunistycznej Partii Polski w Markach, pełnił funkcję sekretarza Zawiązku Zawodowego Robotników Przemysłu Chemicznego i Pokrewnych w Markach. Organizował strajki strycharzy i szewców, marsze głodnych, za co był wielokrotnie aresztowany i osadzany na Pawiaku. Od 1942 był członkiem Polskiej Partii Robotniczej oraz Gwardii Ludowej-Armii Ludowej, z polecenia partii był gajowym w leśnictwie Lipka koło Ostrówka, gdzie nawiązał współpracę z Batalionami Chłopskimi w ramach frontu narodowego. Po zakończeniu wojny partia skierowała go do pracy w Urzędzie Bezpieczeństwa, był szefem urzędu powiatowego w Sierpcu (PUBP w Sierpcu), Ostrowi Mazowieckiej (PUBP w Ostrowi Mazowieckiej) i Sokołowie Podlaskim (PUBP w Sokołowie Podlaskim). W lipcu 1952 ze względów zdrowotnych przeszedł w stan spoczynku, zmarł w 1968.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • "Warszawa Prawa Podmiejska 1942-1944, Z walk PPR, GL-AL" praca zbiorowa redakcją Benona Dymka, Wyd. MON Warszawa 1973 s. 824