Stanisław Nowak (działacz turystyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stanisław Nowak
Ilustracja
Zdjęcie na tablicy pamiątkowej w bacówce PTTK nad Wierchomlą
Data i miejsce urodzenia

4 kwietnia 1907
Krynica-Zdrój

Data śmierci

2 lutego 1994

Rodzaj działalności

działacz turystyczny

Przynależność

Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi Medal „Za udział w wojnie obronnej 1939”
Złota Honorowa Odznaka PTTK
Tablica z nazwiskiem Stanisława Nowaka na bacówce PTTK nad Wierchomlą

Stanisław Nowak (ur. 4 kwietnia 1907 w Krynicy Zdroju, zm. 2 lutego 1994) – polski sportowiec i działacz turystyczny, członek Honorowy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Karierę sportową rozpoczął w latach 20. XX wieku w Krynickim Towarzystwie Narciarskim. Uprawiał biegi narciarskie na długich dystansach. Kilkakrotnie zdobywał tytuł Mistrza Polski. Był reprezentantem Polski na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym w 1930, w biegach na 18 i 30 km.

Działalność turystyczną rozpoczął w 1930, wstępując do Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Krynicy. W latach 1931–1936 pracował w biurze turystycznym inż. Edwarda Błotnickiego.

W trakcie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej ps. Cywil. Jako łącznik przemierzał pieszo i na nartach Beskid Sądecki.

W 1960 podjął pracę w Oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Krynicy – pełniąc funkcję kierownika Biura Obsługi Ruchu Turystycznego i podejmując działania zmierzające do zagospodarowania turystycznego rejonu Krynicy-Zdroju. Efektem jego działalności jest nowe schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej, Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK na Jaworzynie Krynickiej, którego był wieloletnim kustoszem, Dom Turysty PTTK „Rzymianka” w Krynicy-Zdroju, dom wycieczkowy PTTK w Leluchowie, bacówka PTTK nad Wierchomlą, stacje turystyczne w Krynicy-Zdroju, Tyliczu, Muszynie, Leluchowie oraz zagospodarowanie okopów konfederatów barskich w Muszynce.

Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze nadało imię Stanisława Nowaka bacówce nad Wierchomlą.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tomasz Biesik: Schroniska górskie dawniej i dziś. Beskid Makowski, Beskid Wyspowy, Gorce, Pieniny i Beskid Sądecki. Bielsko-Biała: Wyd. „Logos” Agnieszka Korzec-Biesik, 2013. ISBN 978-83-925599-5-5.
  • Tablica pamiątkowa w bacówce PTTK nad Wierchomlą