Dyskusja wikipedysty:ScienceCrusader

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Witaj!

W imieniu Komitetu powitalnego przypadł mi zaszczyt powitania Ciebie na stronach polskojęzycznej Wikipedii. Cieszę się, że ten projekt wzbudził Twoje zainteresowanie, i mam nadzieję, że zostaniesz tutaj z nami na dłużej :)
Przed rozpoczęciem edycji poświęć kilka chwil na zapoznanie się z podstawowymi zasadami obowiązującymi w naszej społeczności.

Kilka przydatnych linków
Jak edytować?

Nie krępuj się edytować stron! Na Wikipedii trzymamy się zasady śmiałego edytowania – nie musisz pytać nikogo o zgodę na edycje!

Nie obawiaj się też, że cokolwiek zepsujesz. Jeśli nawet popełnisz błąd, zawsze można odtworzyć poprawną wersję artykułu! Zachęcam do zapoznania się z informacjami dla nowicjuszy.

Jeśli czegoś nie wiesz, nie krępuj się pytać innych. Strona Pytania nowicjuszy powstała specjalnie dla osób zaczynających swoją przygodę z Wikipedią.

Z kolei na naszym Discordzie znajdziesz doświadczonych wikipedystów.

W poradniku autora Wikipedii znajdziesz mnóstwo przydatnych informacji na temat edytowania i formatowania tekstu. A pod tym linkiem dowiesz się, jak edytować... i przeżyć :)

Pamiętaj o zasadach!

Przed rozpoczęciem edytowania poświęć trochę czasu na zapoznanie się z zasadami polskiej Wikipedii. Pozwoli to na uniknięcie rozczarowań wynikających z usunięcia Twoich wpisów lub wręcz zablokowania Ci możliwości edycji artykułów. Najważniejsze z nich to:

  • Czym Wikipedia nie jest
    Wikipedia nie jest nieuporządkowaną bazą informacji. Nie jest np. składnicą tekstów źródłowych, wspomnień, słownikiem, miejscem promocji ani propagandy, katalogiem odsyłaczy. Społeczność wikipedystów nie jest ani demokratyczna, ani anarchistyczna. Czytaj więcej…
  • Neutralny punkt widzenia
    Artykuły Wikipedii powinny przedstawiać informacje bez uprzedzeń i stronniczości, uwzględniając wszystkie istotne poglądy opublikowane w wiarygodnych źródłach. Poglądy powinny być opisywane neutralnie, bez zajmowania wobec nich stanowiska. Czytaj więcej…
  • Prawa autorskie
    Treści zamieszczane w Wikipedii podlegają prawu. Wikipedyści mają prawo do utworów swojego autorstwa i nie mogą publikować utworów, do których nie przysługują im prawa autorskie. Treści Wikipedii udostępnione są na licencji CC BY-SA 3.0. Czytaj więcej…
  • Weryfikowalność
    Czytelnicy muszą mieć możliwość potwierdzenia informacji przedstawionych w artykułach. Informacje wprowadzane do Wikipedii powinny mieć wskazane wiarygodne źródła, z których pochodzą. Obowiązek wskazania źródeł spoczywa na dodającym informację. Czytaj więcej…
  • Nie przedstawiamy twórczości własnej
    Wikipedia nie przedstawia w artykułach informacji, które nie zostały opublikowane w rzetelnych źródłach. Artykuły nie mogą zawierać nowych interpretacji przedstawiających wnioski, które nie zostały wyraźnie sformułowane w źródłach. Czytaj więcej…
Parę słów na zakończenie :)

Kilka rad na koniec. Na stronach dyskusji i w głosowaniach (ale nie w artykułach) podpisujemy się poprzez wpisanie ~~~~ (czterech tyld). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój nick z linkiem i datą. Pamiętaj też: chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisz się na jego stronie dyskusji, bowiem wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości (taki jak Ty przed chwilą) i będzie mogła Ci odpowiedzieć.

Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości, to z chęcią Ci pomogę – w tym celu wpisz się na mojej stronie dyskusji. Zawsze chętnie służę pomocą :)

Życzę owocnych edycji i... śmiało testuj edytowanie stron Wikipedii!

kauczuk (dyskusja) 08:16, 8 sie 2009 (CEST)[odpowiedz]

Re: [1] Witaj! Wielkie brawa za Twój wkład w chemiczną część Wikipedii, a zwłaszcza w chemię organiczną fosforu! Proszę jednak o troszkę więcej staranności językowej, bo niektóre Twoje sformułowania są niepoprawną kalką z j. ang. (np. fosfity zamiast fosforynów), a niektóre są zupełnie niezrozumiałe, "Mimo tego ograniczenia związki są tolerancyjne dla szerokiego grona grup funkcyjnych". To ostatnie zdanie usunąłem, bo nie do końca byłem pewien, co miałeś na myśli, a nie mam teraz żadnego tekstu źródłowego pod ręką. Pozdrawiam, Michał Sobkowski dyskusja 20:55, 10 sie 2009 (CEST)[odpowiedz]

Wikiprojekt:Chemia/Zaproszenie[edytuj kod]

Zaproszenie do Projektu Chemia

Drogi wikipedysto, w imieniu uczestników Projektu Chemia mam zaszczyt zaprosić Cię do uczestnictwa w nim. Jeśli jesteś chętny do pomocy, dopisz się proszę do listy uczestników oraz wstaw na swoją stronę użytkownika szablon: {{User projekt chemia}}.

PS: Pracy jest bardzo dużo, zatem przyda się każda para rąk. :-)

Jestem pod wielkim wrażeniem Twojego wkładu w rozwój haseł chemicznych w ostatnim czasie! Pamiętaj tylko proszę, że standardem polskiej Wikipedii jest wstępne zdefiniowanie danego pojęcia w stylu "Reakcja elektrocykliczna – typ reakcji", a nie "Reakcja elektrocykliczna stanowi typ reakcji", a przypisy w tekście powinny mieć formę "tekst[1]." (bez spacji i przed znakiem interpunkcyjnym, jeśli takowy występuje). To drobiazgi, ale w encyklopedii należy zwracać uwagę na jednolitość formy. Pozdrawiam serdecznie, Michał Sobkowski dyskusja 22:46, 14 sie 2009 (CEST)[odpowiedz]

Ad:Biologia syntetyczna[edytuj kod]

Ad:Biologia syntetyczna

Cześć! W polskiej Wikipedii nie dopuszcza się linków zewnętrznych wewnątrz tekstu (zob. WP:LZ). Wstawiaj je proszę w formie przypisów lub w sekcji "Linki zewnętrzne". Pozdrawiam i ponownie dziękuję za obszerne rozwijanie artykułów! Michał Sobkowski dyskusja 20:55, 28 wrz 2009 (CEST)[odpowiedz]

Ja się dołączę podziękowań za obszerne rozwijanie artykułów, naprawdę dobra robota. A przy okazji nie żałuj przypisów, które są znacznie lepsze niż ogólny spis pozycji bibliograficznych, który można spotkać w różnych artykułach. W czasie pisania, na pewno zaglądasz do różnych źródeł i śmiało je podawajm(książki, publikacje naukowe, itp.). Każdy fakt można uźródłowić przypisami, a w sytuacji znacznego rozbudowywania treści w artykułach mamy wówczas produkcję dobrych, opartych na źródłach treści, i nasi czytelnicy otrzymują dodatkową informację skąd one pochodzą i sami mogą do tych źródeł zaglądnąć, choćby po to by jeszcze bardziej poszerzyć swoją wiedzę. Jako przykład polecam artykuł enzymy. W razie jakichkolwiek problemów, pytań czy potrzeby pomocy technicznej, pisz do aktywnych uczestników wikiprojektu chemia. Albo Ci pomogą albo powiedzą gdzie szukać pomocy:) Przyjemnej pracy życzę! Karol007dyskusja 14:53, 10 paź 2009 (CEST)[odpowiedz]