Przejdź do zawartości

Ścieżka nad Reglami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ścieżka nad Reglami
Ilustracja
Ścieżka nad Reglami na Przysłopie Miętusim
Dane szlaku
Państwo

 Polska

Województwo

małopolskie

Początek

Kalatówki

Koniec

Dolina Chochołowska

Kolor znakowania

czarny

Długość

ok. 17 km

Typ

szlak górski

Polana Strążyska

szlak turystyczny czarny Ścieżka nad Reglami – nazwa pieszego szlaku turystycznego w części reglowej Tatr Zachodnich. Ścieżka nad Reglami przecina kilka innych szlaków turystycznych, co czyni ją łatwo dostępną z Zakopanego[1]. Całkowita długość ścieżki to ok. 17 km. Czas przejścia całej trasy wynosi ok. 6 godzin. Szlak jest koloru czarnego i przebiega z Kalatówek przez doliny oraz przełęcze reglowe na zachód, aż do Doliny Chochołowskiej[2].

Ścieżka nad Reglami przebiega przez kilka przełęczy należących do tzw. pseudosynkliny reglowej. W niektórych miejscach turystom odsłaniają się widoki, m.in. na Kotlinę Zakopiańską, masyw Giewontu i Czerwone Wierchy. Najczęściej szlak przechodzony jest na krótkich odcinkach, stanowi bowiem dogodne połączenie między tatrzańskimi dolinami[2].

Szlak został wytyczony przez Towarzystwo Tatrzańskie w 1900–1901 r. według pomysłu Mieczysława Kowalewskiego. Został oznaczony, początkowo na czerwono, przez Wiktora Barabasza, przy częściowym wykorzystaniu już istniejących perci. Przy budowie pomógł dwór w Kuźnicach, dając drewno na mostki, ławki oraz poręcze. Ścieżka początkowo nazywana była „Za Reglami” i wiodła do Doliny Kościeliskiej[2]. Po II wojnie światowej (latem 1954) została przedłużona i dziś prowadzi przez Przysłop Kominiarski do Doliny Chochołowskiej. W roku 1973 szlakowi nadano imię Józefa Oppenheima[1].

W okresie grudzień 2013 r. – czerwiec 2016 r. szlak na odcinku Dolina Kościeliska – Dolina Chochołowska był zamknięty dla ruchu turystycznego, jako następstwo szkód powstałych na skutek „Orkanu Ksawery[3].

Przebieg szlaku

[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski, Wielka encyklopedia tatrzańska, Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004, ISBN 83-7104-009-1.
  2. a b c d Józef Nyka, Tatry Polskie. Przewodnik, wyd. 13, Latchorzew: Wydawnictwo Trawers, 2003, ISBN 83-915859-1-3.
  3. Uwaga, otwarte szlaki [online], tpn.pl [dostęp 2016-07-07].