Droga pod Reglami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy tatrzańskiego szlaku. Zobacz też: dawną drogę o tej nazwie w Karkonoszach.
Droga pod Reglami
Ilustracja
Dane szlaku
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Początek Wielka Krokiew
Przez Dolina Białego, Dolina Strążyska, Gronik
Koniec Kiry
Kolor znakowania szlak turystyczny czarny czarny
Typ szlak górski
Droga pod Reglami
Pamiątkowa tablica
Góralska chata obok szlaku

szlak turystyczny czarny szlak rowerowy czerwony szlak narciarski niebieski Droga pod Reglamiszlak turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej u podnóża Tatr Zachodnich po ich północnej, polskiej stronie. Droga rozpoczyna się u stóp skoczni Wielka Krokiew w Zakopanem i kończy u wylotu Doliny Kościeliskiej w Kirach (dzielnicy Kościeliska).

Opis i historia[edytuj | edytuj kod]

Droga pod Reglami przebiega w znacznym stopniu obrzeżami Zakopanego i Kościeliska, łącząc wyloty dolin tatrzańskich, m.in. Doliny Białego, Doliny Strążyskiej, Doliny Małej Łąki i Doliny Kościeliskiej. Szlak przebiega u stóp wzniesień reglowych takich jak Krokiew, Sarnia Skała, Łysanki i Hruby Regiel, stąd pochodzi jego nazwa. Jej przedłużeniem jest zielony szlak łączący wyloty Dolin Kościeliskiej i Doliny Lejowej oraz Siwą Polanę w Dolinie Chochołowskiej.

Dawniej droga była nazywana Żelazną Drogą, ponieważ od XVIII wieku stanowiła połączenie dwóch ośrodków hutniczych. Były nią przewożone materiały (rudy, węgiel, półfabrykaty) pomiędzy ośrodkiem w Dolinie Kościeliskiej oraz Kuźnicami, w których znajdowały się huty. Była utrzymywana przez dwór w Kuźnicach i stanowiła istotne połączenie w tej okolicy. Kazimierz Przerwa-Tetmajer napisał wiersz pt. Na „Żelaznej Drodze” pod Reglami.

Pod koniec XX wieku o prawo dysponowania szlakiem zabiegały samorząd zakopiański i Tatrzański Park Narodowy. Spór został rozwiązany sądownie w 1997 – przychylnie dla samorządu. Droga pod Reglami przebiega skrajem parku narodowego, ale jest wolna od opłat. Od 2004 r. oznakowana jest kolorem czarnym. Dozwolona jest jazda rowerami. Z drogi roztaczają się widoki na Zakopane i Pogórze Gubałowskie z Gubałówką i Butorowym Wierchem.

15 października 2017 odcinek Drogi pod Reglami spod Krokwi do Murowanicy na drodze do Kuźnic został zamknięty, a następnie przestał istnieć w wyniku rozbudowy obiektów sportowych Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem .

Przebieg szlaku[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Józef Nyka, Tatry. przewodnik, wyd. Wyd. 2, Warszawa: Wydawnictwo Trawers, 1994, ISBN 83-901580-0-0, OCLC 69271091 [dostęp 2020-04-16].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]