Żydzi modlący się w synagodze podczas Yom Kippur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Żydzi modlący się w synagodze podczas Yom Kippur
יהודים מתפללים בבית הכנסת ביום הכיפורים
Ilustracja
Autor

Maurycy Gottlieb

Data powstania

1878

Medium

olej na płótnie

Wymiary

245,1 × 191,8 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Muzeum Sztuki w Tel Awiwie

Żydzi modlący się w synagodze podczas Yom Kippur (hebr. ‏יהודים מתפללים בבית הכנסת ביום הכיפורים‎) – obraz olejny polskiego malarza Maurycego Gottlieba powstały w 1878 roku, znajdujący się w zbiorach Muzeum Sztuki w Tel Awiwie.

Obraz Gottlieba stanowi największą atrakcję telawiwskiego muzeum. Uważany jest też przez wielu Żydów za par excellence dzieło żydowskie, swego rodzaju ikonę żydowskości[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Maurycy Gottlieb pochodził z zamożnej rodziny żydowskiej osiadłej w Drohobyczu. W latach 1871–1873 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, ale poruszony twórczością Jana Matejki (biografowie wymieniają Rejtana)[1], przeniósł się do Krakowa i w roku akademickim 1873–1874 rozpoczął studia w tamtejszej Szkole Sztuk Pięknych. Zetknąwszy się z zachowaniami antysemickimi studentów i jednego z profesorów, rozgoryczony Gottlieb postanowił jednak opuścić Kraków. W latach 1876–1878 przebywał w Wiedniu, gdzie powstał obraz Żydzi modlący się w synagodze podczas Yom Kippur. Dzieło miało stać się dopełnieniem cyklu monumentalnych obrazów ukazujących naukę, cuda i ofiarę Chrystusa w kontekście historycznym, tzn. z jak najwierniejszym oddaniem realiów przekazów biblijnych. W cyklu miały zostać ukazane obyczaje, stroje, architektura i palestyński krajobraz. Artysta prawie ukończył dwa obrazy: Chrystus przed sądem oraz Chrystus nauczający w Kafarnaum. Szkice, według których miały powstać kolejne, zaginęły. Znawcy twórczości Gottlieba sądzą, iż artysta starał się wydobyć i zaakcentować wspólne korzenie judaizmu i chrześcijaństwa. W twórczości Gottlieba ujawniła się romantyczna natura oraz wewnętrzne rozdarcie podyktowane potrzebą określenia własnej tożsamości narodowej[2].

Obecnie obraz Żydzi modlący się w synagodze znajduje się w zbiorach izraelskiego Muzeum Sztuki w Tel Awiwie. W 2014 oraz 2015 roku obraz, wraz z innymi czterdziestoma pięcioma dziełami artysty, był prezentowany na wystawie „Maurycy Gottlieb. W poszukiwaniu tożsamości” najpierw w Muzeum Pałacu Herbsta w Łodzi, a następnie w Krakowie w Kamienicy Szołayskich[3][4].

Opis obrazu[edytuj | edytuj kod]

Przedstawiając scenę rodzajową, artysta namalował niejako trzykrotny swój portret: jako dziecka, nastolatka oraz młodego mężczyzny[4]. Obraz wyraża w swym generalnym przesłaniu ciągłość tradycji i jednocześnie żywotność szeroko rozumianego żydowskiego etosu[5].

Gottlieb ukazał wnętrze dziewiętnastowiecznej synagogi w Galicji w godzinie nabożeństwa. Chociaż wnętrze oświetlane jest przez dwa okrągłe okna z kolorowymi szybami, światło dają też świece ustawione po lewej stronie. Synagoga jest przestronna. Posiada zlokalizowaną powyżej część dla kobiet. W lewym dolnym rogu malarz ukazał siebie w wieku dziecięcym. Chłopiec ma medalion z inicjałami imienia i nazwiska artysty w języku hebrajskim – „ג” (pol. gimel) i „מ” (pol. mem)[a]. W prawym dolnym rogu drugi portret malarza, tym razem w wieku nastolatka czytającego z książki modlitewnej, najprawdopodobniej razem ze swoim ojcem. Trzeci autoportret, ten najbardziej zbliżony do wieku, w którym był Gottlieb w momencie malowania – 22 lata – to młody mężczyzna opierający swoją twarz na ręce tuż nad drogocenną Torą[5].

W sposób symboliczny ukazane zostało napięcie istniejące w dziewiętnastowiecznej żydowskiej kulturze i tożsamości. Chłopiec symbolizuje odwieczność tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Brodaty starzec z pejsami, w sztrajmle, trzymający na kolanach Rodał, oraz wszyscy mężczyźni w tałesach wokół niego symbolizują żywą tradycję. Oddzielone mechicą kobiety, niektóre z książkami w rękach, wśród których znajduje się matka i narzeczona[b] artysty, oraz pański jak na warunki galicyjskie budynek synagogi symbolizują nowoczesną część dziewiętnastowiecznej żydowskiej społeczności, m.in. zwolenników tzw. haskali, czyli nurtu oświeceniowego[6]. W tym duchu wychowywali swoje dzieci Gottliebowie[4][5].

Przedstawione osoby, co typowe dla Gottlieba, są smutne, ukazane z nutą melancholii. Wizyjny nastrój obrazu podkreślają ekspresyjne walory światłocieniowe, delikatna gra refleksów światła oraz harmonia tonów barw. Można odczuć charakterystyczny dla twórczości młodego malarza fatalizm bezbronności człowieka wobec przemian losu[2].

Symboliczny jest też wybór święta, dla ukazania żydowskiej wspólnoty na modlitwie. Tytułowy Yom Kippur (pol. Dzień Pojednania, Przebłagania), najbardziej uroczysty dzień roku w kalendarzu żydowskim. W wigilię Yom Kippur w synagogach zapalano świece za dusze zmarłych rodziców i członków najbliższej rodziny. Odmawiano modlitwę „Kol Nidre”, w której, jak wierzono, żyjący jednoczyli się z minionymi pokoleniami[7]. W rozmowie z Nathanem Samuelym malarz miał opisać nastrój, który towarzyszył mu podczas malowania. Miał odczuć obecność bliskich i znanych zmarłych, którzy prosili go, by przywrócił ich do życia. Artysta miał namalować osoby zmarłe z pamięci oraz posługując się posiadanymi fotografiami. Tajemnicza siła miała pchnąć go do napisania pędzlem na sukience (hebr. ‏מְעִיל‎ me'il) Rodału, gdzie zazwyczaj znajdował się motyw korony oraz inskrypcja donacyjna[8]: „Korona Tory podarowana ku pamięci duszy zmarłego, czcigodnego nauczyciela i rabina Mosze Gottlieba, niech pamięć o sprawiedliwym będzie błogosławieństwem. 1877–1878”[1], co stało się swego rodzaju „proroctwem-autoepitafium”. Maurycy Gottlieb zmarł przedwcześnie w 1879 roku[9]. Żydowska wersja imienia malarza to bez wątpienia Mosze[10].

Obraz bez kobiet[edytuj | edytuj kod]

Żydzi modlący się w synagodze podczas Yom Kippur „bez kobiet” i „z kobietami”

W latach siedemdziesiątych XX wieku muzeum Bet ha-Tefucot w Tel Awiwie zaprezentowało w ramach stałej ekspozycji dotyczącej czynników, które zadecydowały o wielowiekowym istnieniu żywiołu żydowskiego w diasporze, przemalowaną wersję Żydów modlących się w synagodze podczas Yom Kippur Maurycego Gottlieba. Autorzy ekspozycji usunęli wszystkie namalowane pierwotnie kobiety, zastępując je stylizowanym tłem i żyrandolem. Zwiedzający muzeum mogli wchodzić do specjalnie przyciemnionego, ciasnego i zamkniętego pomieszczenia, gdzie rozbrzmiewała muzyka, wprowadzająca klimat obchodu święta Yom Kippur. Gdy wzrok wchodzących przyzwyczaił się do półmroku, można było zobaczyć przemalowany obraz Gottlieba[5].

Przeciwko eksponowaniu okaleczonego dzieła zaprotestowało izraelskie środowisko feministyczne, m.in. Dafna Izraeli oraz Pnina Lahav, które widziało w zabiegu muzealników tendencje mizoginistyczne. Muzeum odmawiało ingerencji w układ ekspozycji. Po latach usunięto cały fragment dotyczący święta Yom Kippur[5].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Por. hebr. ‏מאוריצי גוטליב‎.
  2. Laura Henchel.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Ezra Mendelsohn: Painting a People: Maurycy Gottlieb and Jewish Art. UPNE, 2002, s. 4–42, seria: Tauber Institute for the Study of European Jewry series. ISBN 978-1-58465-179-6. [dostęp 2022-08-02]. (ang.).
  2. a b Ewa Micke-Broniarek: Maurycy Gottlieb. culture.pl. [dostęp 2022-08-02]. (pol.).
  3. Wernisaż wystawy „Maurycy Gottlieb. W poszukiwaniu tożsamości”. mnk.pl. [dostęp 2022-08-02]. (pol.).
  4. a b c Katarzyna Bik: Maurycy Gottlieb. W poszukiwaniu tożsamości. mnk.pl. [dostęp 2022-08-02]. (pol.).
  5. a b c d e Pnina Lahav. A Chandelier for Women: A Tale about the Diaspora Museum and Maurycy Gottlieb’s „Day of Atonement” — Jews Praying on Yom Kippur. „Israel Studies”. 11, s. 108–142, 2006. Bloomington: Indiana University Press. ISSN 1084-9513. JSTOR: 30245782. [dostęp 2022-08-02]. (ang.). 
  6. haskala, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2022-08-02].
  7. Magdalena Grzebalska: Jom Kippur – obrzędy i obyczaje na Lubelszczyźnie. teatrnn.pl. [dostęp 2022-08-02]. (pol.).
  8. Magdalena Sieramska: Sukienka na Torę (Polski Słownik Judaistyczny). delet.jhi.pl. [dostęp 2022-08-02]. (pol.).
  9. Gottlieb Maurycy, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2022-08-02].
  10. Renata Piątkowska: Gottlieb Maurycy (Polski Słownik Judaistyczny). delet.jhi.pl. [dostęp 2022-08-02]. (pol.).