Purpura Kasjusza: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
Utworzenie artykułu, prośba o wikizację:)
(Brak różnic)

Wersja z 14:01, 16 lis 2011

Purpura Kasjusza - koloidalny zol złota barwy czerwonej. Stosowana do produkcji szkła rubinowego, barwienia procelany i emalii.

Nazwę swą wywodzi od nazwiska niemieckiego lekarza i chemika Andreasa Cassiusa z Lejdy, który opisał substancję w dziele "De Auro" w 1685 r. Była ona jednak znana już wcześniej, od czasów starożytnego Egiptu, sposób barwienia koloidalnym złotem szkła i ceramiki znali Agrykola i Paracelsus. Metodę produkcji koloidalnego kompleksu z chlorku złota i wodorotlenku cynowego opisał w 1659 r. Johann Glauber, a alchemik i wykładowca uniwersytetu w Wittenberdze Johann Kunckel w manufakturze w Poczdamie produkował seryjnie pomiędzy 1679 a 1689 rokiem szklane wyroby, z których wiele zachowało się do dziś.

Purpurę Kasjusza można otrzymać działaniem chlorku cyny(II) SnCl2 na roztwór kwasu chlorozłotowego(III) HAuCl4 lub chlorku złota(III) AuCl3. W zależności od warunków reakcji, nanocząsteczki złota osadzone na cząsteczkach tlenku cyny nadają kolor od czerwonego do purpurowego.


Bibliografia