Święty Jakub w bitwie pod Clavijo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty Jakub w bitwie pod Clavijo
Santiago en la batalla de Clavijo
Ilustracja
Autor

José Casado del Alisal

Data powstania

1885

Medium

olej na płótnie

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Madryt

Lokalizacja

Bazylika San Francisco el Grande

Święty Jakub w bitwie pod Clavijo (hiszp. Santiago en la batalla de Clavijo) – obraz olejny hiszpańskiego malarza José Casady del Alisala, przedstawiający św. Jakuba nazywanego Pogromcą Maurów w bitwie pod Clavijo[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

W 1880 zamówiono nowe dekoracje dla bazyliki San Francisco el Grande w Madrycie, aby przekształcić ją w świątynię narodową. Pracami kierował Carlos Luis de Ribera, a José Casado del Alisal był odpowiedzialny za dekorację kaplicy św. Jakuba. Wielkoformatowy obraz dla tej kaplicy ukończył 29 lipca 1885[1].

Płótno przedstawia św. Jakuba nazywanego Pogromcą Maurów biorącego udział w bitwie pod Clavijo. Święty został przedstawiony na białym koniu, szarżujący z lewej strony na muzułmańskie wojsko. Ma na sobie kolczugę, w lewej ręce dzierży białą chorągiew z czerwonym krzyżem swojego zakonu, a w prawej miecz. Jego twarz ma zaciekły, epatujący siłą wyraz, a głowę otacza złota aureola. Po prawej stronie grupa muzułmanów zmaga się z trzema chrześcijańskimi rycerzami konnymi uzbrojonymi we włócznie. Szaty pozwalają rozróżnić walczące strony: muzułmanie noszą turbany i peleryny, a chrześcijanie kolczugi i hełmy. Na pierwszym planie widać trzech poległych rycerzy muzułmańskich oraz leżący na ziemi czerwony sztandar, który podkreśla ich porażkę. Po lewej stronie czterech muzułmanów podejmuje ucieczkę, a ich twarze są pełne strachu. Po prawej stronie widać zamek, który przypomina ten z Aguilar de Campoo, a w dali niebieski zarys gór. Pomimo że jest to dzieło o tematyce religijnej, Casado przedstawia tę scenę jak w malarstwie historycznym[1].

Istnieją dwie kopie tego obrazu (z drobnymi zmianami) wykonane przez samego autora. Jedna znajduje się w Monasterio de Ucles w Cuence.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Santiago en la Batalla de Clavijo. Artehistoria. [dostęp 2020-04-14]. (hiszp.).