ARISS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

ARISS (Amateur Radio on the International Space Station) - międzynarodowy związek organizacji i stowarzyszeń radioamatorskich mający na celu umożliwienie nawiązania kontaktu radiowego radioamatorom oraz szkołom z całego świata. Jednym z głównych celów projektu jest zachęcenie młodzieży do kształtowania się w kierunkach ścisłych.


Co to jest ARISS?[edytuj | edytuj kod]

Skrót od Amateur Radio on the International Space Station. Jest to miedynarodowa organizacja non-profit, która współpracuje z sześcioma agencjami kosmicznymi oraz organizacji krótkofalarskim i krótkofalowcami z całego świata. ARISS Podzielony jest na pięć regionów. Polski Związek Krótkofalowców (PZK) również jest stowarzyszeniem członkowskim ARISS-Europa [1]. Na pokładzie ARISS-Europa jest Przewodniczący oraz zespoł techniczny, a także Mentorzy ARISS, którzy pomagają swoją wiedzą w realizacji kontaktów ARISS. Od 2011 roku Polska posiada polskiego Mentora ARISS. Został nim dr Armand Budzianowski SP3QFE (http://sp3qfe.net)[2]

Cel[edytuj | edytuj kod]

Organizacja ARISS zajmuje się wszelkimi działaniami związanymi z wprowadzeniem na Międzynarodową Stacją Kosmiczną (skrót.: MSK lub ang. ISS) sprzętu krótkofalrskiego (radioamatorskiego). Np. Umieszczenie Suit-Sat, czy ARISSat-1, które to mogą słuchać uczniowie szkół i za nasłuchy zdobywać certyfikaty dla szkół. Ponadto ARISS umożliwia współpracę szkół i instytucji non-profit z agencjami kosmicznymi i pomaga zorganizować kontakt ARISS, czyli krotka telekonferencję w której uczniowie mogą zadać pytanie astronaucie przebywającemu w kosmosie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i usłyszeń natychmiast od niego odpowiedź na zadane pytanie. Przygotowania do tego wydarzenia trwają co najmniej rok.

Szkolny kontakt ARISS[edytuj | edytuj kod]

Szkolny kontakt ARISS może być zrealizowany na dwa sposoby: 1). Poprzez telemost - placówka (szkoła, szpital instytucja, muzeum) łączy się ze specjalistyczną radiostacją naziemną ARISS, która zapewnia łączność Ziemia - MSK - Ziemia. 2). łączność bezpośrednia - Lokalni wolontariusze krótkofalowcy dzięki swojej wiedzy i bardzo specjalistycznemu sprzętowi radioamatorskiemu organizują bezpośrednie połączanie Ziemia - MSK - Ziemia z terenu placówki w której odbywa się kontakt ARISS.


Aby szkoła, lub instytucja non-profit mogła przystąpić do kontaktu ARISS powinna wypełnić wniosek zgłoszeniowy oraz program edukacyjny i wysłać go do Mentora ARISS-Europa. Pomoc we wstępnych przygotowaniach oferuje powołana w 2011 roku Grupa ARISS Polska. Najlepiej w celu pomocy zadać pytanie do Koordynatora ARISS w Polsce: koordynator.ariss@gmail.com.

Pasma radiowe wykorzystywane przez ARISS[edytuj | edytuj kod]

W programie ARISS wykorzystuje się różne częstotliwości nadawania z zakresu pasma 2m (częstotliowści kontaktu ARISS są utajnione i nie wolno ich podawać i umieszczać w internecie) zależnie od regionu ITU w którym odbywa się łączność Ziemia-MSK-Ziemia.

Odpowiedzi astronautów z ISS słuchać na częstotliwości 145,800MHz FM (plus minus Efekt Dopplera do 5kHz, który przy samym nasłuchu można pominąć).


Dodatkowe linki:

ARISS w Polsce: http://ariss.pzk.org.pl [1] http://www.ariss-eu.org/members.htm [2] http://www.ariss-eu.org/staff.htm

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]